تاریخ: ۱۳۹۸/۴/۴
شوراهای حل اختلاف مهاباد حوزه برتر استان شناخته شد
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رییس دادگستری شهرستان مهاباد از کسب رتبه برتر توسط شوراهای حل اختلاف مهاباد در بین 23 شهر استان خبر داد.
حجت الاسلام غفار نظاميان در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: هر سال در هفته قوه قضاییه از قضات، کارکنان و حوزه‌های برتر استان تجلیل به عمل می‌آید و امسال نیز شوراهای حل اختلاف شهرستان مهاباد در زمینه اتقان آرا(صدور رأی موثق و دقیق) حوزه برتر استان انتخاب شد.
 
وی افزود: در سال گذشته در مجموع 13 هزار و 230 فقره پرونده‌ وارد 6 شعب شوراهای حل اختلاف شهرستان مهاباد شده که از این تعداد 12 هزار و 863 فقره تعیین تکلیف و 5 هزار و 117 فقره به صلح و سازش منجر شده است.
نظامیان تصریح کرد: از ابتدای سالجاری تا پایان خردادماه نیز 2 هزار و 76 پرونده به شوراهای حل اختلاف شهرستان مهاباد ارجاع داده شده و از این تعداد 2 هزار و 119 پرونده مختومه شده که 804 مورد آن با صلح و سازش خاتمه پیدا کرده است.
رییس دادگستری شهرستان مهاباد در ادامه از ورود بیش از 25 هزار پرونده به شعبات دادگستری و دادسرای مهاباد خبر داد و گفت: از این تعداد 24 هزار و 748 فقره خروجی پرونده داشتیم که در مجموع می‌توان گفت عملکرد مثبتی در انجام امور صورت گرفته است.
وی افزود: شهرستان مهاباد به عنوان چهارمین شهر استان آذربایجان غربی از نظر ارتکاب جرایم در رتبه 17 و 18 در بین 23 شهر استان قرار دارد و حجم پرونده‌های این شهرستان در مقایسه با شهرهای دیگر به مراتب کمتر است.
نظامیان در ادامه اظهار کرد: اخیرا رانندگی بدون گواهینامه و تشکیل پرونده در این زمینه در شهرستان مهاباد افزایش پیدا کرده و شهروندان باید به این نکته توجه داشته باشند که رانندگی بدون گواهینامه منجر به مشکلات عدیده‌ و عدم برخورداری از مزایای قانونی بیمه و ... می‌شود.
رییس دادگستری شهرستان مهاباد در پایان از تشکیل و ارجاع 1 هزار و 192 پرونده مربوط به طلاق در شهرستان مهاباد در سال گذشته خبر داد و گفت: در سه ماهه اول سالجاری نیز 199 پرونده طلاق به دادگستری شهرستان مهاباد ارجاع داده شده که این میزان در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته، لذا باید مورد توجه نهادهای مربوطه برای کاهش آسیب‌های اجتماعی قرار گیرد.