تاریخ: ۱۳۹۸/۵/۲۴
جوان اعدامی در نقده از دار مجازات رهایی یافت
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، مدیر انجمن حمایت از زندانیان نقده گفت: جوان اهل نقده‌ که ۱۲ سال پیش مرتکب قتل غیرعمد فردی شده بود، با همت مردم و مسوولان این شهرستان از چوبه‌ دار رهایی یافته و به آغوش خانواده خود بازگشت.
آراسته پورزمان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: «م. ت» که در سال ۱۳۸۶ بر اثر یک نزاع دسته جمعی، فردی را در نقده به قتل رسانده بود، سال‌ها به این علت در زندان به سر می برد.
وی بیان کرد: با همت رسانه‌ها و کمک و همیاری مردم و مسوولان، پنج میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال برای آزادی این‌ فرد و رهایی او از چوبه دار جمع‌آوری شد.
وی اضافه کرد:طی ۱۲ سال گذشته اولیای‌دم راضی‌به رضایت متهم نشده‌بودند،  که با پرداخت این‌مقدار مبلغ دیه توسط شهروندان و مسوولان این شهرستان،  پرونده منتهی به صلح و سازش شد.
طی هفته های گذشته نیز یک نفر از زندانیان محکوم به قصاص نفس در زندان نقده با کسب رضایت از اولیای دم، از اعدام رهایی یافته بود.
قصاص یکی از احکام کیفری در اسلام است که قرآن آن را مایه حیات جامعه می داند.
تشریع حکم قصاص برای جلوگیری از انتقام های کور و دور از عدالت و جلوگیری از جرات یافتن جنایتکاران در قتل یا ضرب و جرح شهروندان وضع شده است؛ البته در آموزه های اسلامی توصیه زیادی به عفو و گذشت نیز وجود دارد.
منبع: ایرنا