تاریخ: ۱۳۹۹/۲/۲۱
مقبره شیخ‌صوفی در بوکان ثبت ملی شد
به گزارش هاژه به نقل از ایرنا، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان گفت: مقبره شیخ‌صوفی واقع در روستای «علی کند» از توابع بخش سیمینه این شهرستان، ثبت ملی شد.

عبدالله سرخ‌آبی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این اثر فرهنگی تاریخی بوکان در شورای ثبت آثار غیر منقول واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شده و در این فهرست جای گرفت.
وی ادامه داد: وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری طی نامەای در تاریخ سوم اردیبهشت، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی «قبرستان شیخ صوفی» بوکان واقع در روستای علی‌کند را به شماره ثبت ۳۲۷۱۴ ابلاغ کرد.
وی اضافه کرد: این اثر تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، طبق مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی «تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده» جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر تنها با تایید و نظارت وزارت میراث فرهنگی ممکن خواهد بود.
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوکان افزود: این اثر تاریخی که مربوط به عصر صوفیه است در داخل آرامستان قدیمی روستا قرار دارد و در سال‌های گذشته به دست غارتگران آثار ملی تخریب شده است که با این ثبت ملی امید می رود که مرمت و بازسازی شود.
وی  با بیان اینکه با ثبت این اثر تاریخی تعداد آثار ثبت ملی شده بوکان به ۹۳ اثر افزایش یافت، گفت: چهار محوطه دیگر شامل تپه خاتون زهرا، تپه اسکندری، تپه قلعه اربنوس و تپه یکشوه برای ثبت ملی معرفی شده است.
به گزارش ایرنا، روی این مقبره سنگ های دست نوشته داشته که یا تخریب شده و یا به غارت رفته است.
این شهرستان دارای آثار و ابنیه های باستانی و تاریخی و مذهبی متعددی همچون قلعه سردار، مسجد جامع، گنبد سردار، مسجد حمامیان، زندان آغجیوان، تپه سماقان، تپه قلاچی و قراوه حاج شیخ گل، پیرمحمد، پیر اسماعیل و خانقاه زنبیل است.
در داخل و اطراف شهر دارای آثار باستانی فراوانی است که تاکنون ۹۳ اثر از آنها در فهرست آثار ملی ثبت شده است.