تاریخ: ۱۳۹۹/۳/۶
حمایت اروپا از پیشنهاد اعطای جایزه صلح نوبل به کادر پزشکی کوبا
به گزارش هاژه به نقل از پرنسالاتینا، بیش از 40 سازمان، نهاد و اتحادیه در اروپا از پیشنهاد اعطای جایزه صلح نوبل به کادر پزشکی کوبا که در سراسر جهان برای کمک به کشورهای مختلف در مقابله با کرونا اعزام شده‌اند، حمایت کرده‌اند.

انجمن‌ها و گروههای اجتماعی و سیاسی در فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، مجارستان، بلژیک، ایرلند و سوئیس از این ابتکارعمل پیشنهادی که اخیرا در محافل رسانه‌ای مطرح شده، حمایت کرده‌اند.
کادر پزشکی کوبا از زمان شیوع کرونا در جهان به کشورهای مختلف در اروپا و آفریقا برای کمک به دولتها و ملت‌ها اعزام شده‌اند.
برخی از این اقدام کوبا به عنوان راهی برای همبستگی با کشورهای جهان در مسیر مقابله با کرونا و "دیپلماسی پزشکی" دولت هاوانا یاد کرده‌اند.
کوبا پیشتر بیش از یک هزار و 200 عضو از اعضای کادردرمانی خود را به کشورهای آسیب ‌پذیر آفریقا و حوزه کارائیب وهمچنین برخی کشورهای غربی از جمله ایتالیا اعزام کرده است.
در حالیکه کوبا با این اقدامش به دنبال همبستگی و کمک به کشورهای جهان در مقابله با کرونا بوده اما دولت دونالد ترامپ به دلیل دشمنی با کوبا، این اقدامات بشردوستانه هاوانا را تحمل نکرده و از کشورها خواسته هیات‌های پزشکی کوبا را نپذیرند. این در حالی است که این کشورها نسبت به این درخواست واشنگتن بی‌توجه بوده و از حضور اعضای کادردرمانی و کمک‌های درمانی کوبا استقبال کرده‌اند.
دولت ترامپ درصدد قطع درآمدهای کوبا با ایجاد شرایط سخت اقتصادی از طریق تحریم‌های طولانی مدت است.
تاکنون بیش از پنج میلیون و 500 هزار نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده‌اند که بیش از 300 هزار فوتی داشته است.