تاریخ: ۱۳۹۹/۳/۳۱
حاشیه نگاری سفر مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان غربی به مهاباد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، سفر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی به شهر مهاباد که بدون دعوت از اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان صورت گرفت با واکنش پیشکسوتان این شهرستان روبرو شد.

ناصر خدایاری مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی روز پنج شنبه در سفری یک روزه به مهاباد در جلسه شورای فرهنگ عمومی حاضر شد و عدم دعوت از پیشکسوتان و اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان مهاباد با واکنش منفی فعالان این عرصه بخصوص پیشکسوتان روبرو شد.

مناف ایرانپناه پیشکسوت عرصه تئاتر، رادیو و تلویزیون در واکنش به این سفر که بدون اطلاع هنرمندان صورت گرفت، اظهار کرد: اگرچه سفر کوتاه و گذرای بالاترین مقام حوزه فرهنگ و هنر استان به شهر مهاباد در این روزهای کرونایی قابل درک و نمی‌توان آن را کتمان کرد، اما باید مجالی ولو کوتاه به اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان داده می‌شد، چراکه مدتهاست هنرمندان این شهرستان خواستار دیدار و نشست با ایشان هستند.

وی افزود: گاهی دیده شدن و شنیدن صدای اصحاب فرهنگ و هنر سرآغازی برای حل قسمت عمده مشکلات و مسائل موجود می‌شود.

ایرانپناه تصریح کرد: اگرچه در وضعیت فعلی کرونا بهانه‌ای برای عدم دیدار و نشست با اصحاب فرهنگ و هنر می‌شود اما در سال‌ها و ماه‌های گذشته که شیوع کرونا هم وجود نداشت، چنین دیدارهایی ضروری به فراموشی سپرده می‌شد و وضعیت  فعلی تداوم روند قبلی است.

وی اضافه کرد: علی‌رغم خواست اکثریت اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان مهاباد مدیران رده بالای فرهنگ و هنر استان از حضور در بین اهل فرهنگ و هنر شهرستان همواره خودداری کرده‌اند که غیر قابل توجیه است.

این پیشکسوت عرصه فرهنگ و هنر شهرستان در ادامه در واکنش به اظهارات رییس اداره فرهنگ و ارشاد مهاباد مبنی بر استقبال مدیرکل به سفر به مهاباد و برگزاری نشست‌های متعدد با اصحاب فرهنگ و هنر اظهار کرد: از رییس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان می‌خواهیم در راستای شفافیت هرچه بیشتر، تاریخ حضور و تعداد نشست‌های مدیرکل محترم با هنرمندان وادیبان شهرستان مهاباد را اعلام نماید.

وی در ادامه خواستار اعلام آخرین وضعیت احداث مجتمع فرهنگی و هنری مهاباد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر چند سال گذشته به مهاباد اعلام کرد، شد و افزود: هنرمندان و ادیبان شهرستان انتظار دارند مدیرکل محترم گزارشی از اعتبارهای اختصاص یافته به شهرستان را ارائه نماید.

مناف ایرانپناه در پایان اظهار کرد: اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان مهاباد از مسوولان شهرستان انتظار دارند در جریان سفر مدیران ارشد و رده بالای فرهنگ و هنر استان و کشور به مهاباد قرار بگیرند و یا حداقل زمان برگزاری نشست و یا سفرها به اطلاع عموم رسانده شود تا هنرمندان از سفرها اطلاع داشته باشند.

تعدادی از پیشکسوتان عرصه تئاتر نیز به سفر بدون اعلام قبلی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی واکنش نشان دادند و خواستار برگزاری نشست مدیرکل با اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان برای پیگیری مطالبات شدند.

سیامند جوانبخت رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مهاباد در واکنش به انتقادها علت عدم دعوت از هنرمندان شهرستان برای جلسه را وضعیت فعلی و شیوع کرونا و کمبود وقت مدیرکل استان اعلام کرد و گفت: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در هر شرایط و موقعیتی دعوت اصحاب فرهنگ و هنر مهاباد را پذیرفته و همانگونه که در جلسه روز پنج شنبه اعلام شد، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیشترین سفر به شهرستان‌ها و پیگیری مسائل را داشته اند.

وی افزود: سفر یک روزه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مهاباد درحالی صورت گرفت که ایشان باید بعدازظهر در جلسه‌ هم استانداری شرکت می‌کرند و موکول کردن جلسه مهاباد نیز بدلیل عدم حضور برخی مسوولان در روزهای دیگر غیر ممکن بود.

جوانبخت تصریح کرد: بنا به مصلحت، رعایت دستورالعمل‌ها با توجه به وضعیت قرمز کرونا در مهاباد و پرهیز از تفکیک و انتخاب تعدادی از هنرمندان که تعدادشان کم نیست، از دیدار مدیرکل با هنرمندان صرف نظر شد.