تاریخ: ۱۴۰۰/۷/۷
آتش‌نشانان دغدغه‌ها و کمبودهای خود را اعلام کردند
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، به مناسبت روز آتش‌نشان، مسوولان شهرستان با حضور در سازمان آتش‌نشانی مهاباد، از تلاش‌های پرسنل این سازمان تقدیر کردند.
 
 
عارف خدرلو فرماندار شهرستان مهاباد در این مراسم با اشاره به تلاش‌های کارکنان این سازمان در اطفای حریق بازارچه قدیم مهاباد اظهار کرد: تلاش آتش‌نشانان مهابادی با وجود کمبودها، ستودنی است.
 
 
وی با بیان اینکه آتش‌نشانان امید شهروندان در بحران‌ها هستند، افزود: آتش‌نشانان تنها کسانی هستند در حین بروز سخت‌ترین حوادث جان خود را برای حفظ سلامت شهروندان به خطر می‌اندازند.
 

 
رحمان احمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مهاباد با ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان، تعداد حوادث شش ماهه سالجاری در مهاباد را 400 حادثه اعلام کرد و گفت: تعداد حوادث در مقایسه با مدت مشابه افزایش یافته است.
 
 
وی افزود: 45 نیروی عملیاتی این سازمان در 3 ایستگاه آتش‌نشانی شهر مهاباد همواره آماده هستند، اما احداث ایستگاه دیگری با توجه به گسترش شهر و افزایش جمعیت بشدت احساس می‌شود. 
احمدی تصریح کرد: درحال حاضر این سازمان با کمبود شدید تجهیزات انفرادی و فرسودگی ماشین‌آلات و زیرساخت‌ها روبرو است.
وی با بیان اینکه احداث ایستگاه‌های جدید آتش‌نشانی، زمان رسیدن به محل حادثه را بشدت کاهش می‌دهد، اضافه کرد: تجهیزات انفرادی آتش‌نشانان نیز امکان پیشروی سریع و بدون صدمه را در محل حادثه افزایش می‌دهد، لذا تجهیز و توسعه این سازمان بیشتر به نفع شهر و شهروندان است.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مهاباد در ادامه اظهار کرد: اگرچه با کمبود شدید امکانات و تجهیزات روبرو هستیم، اما رضایت شهروندان را در عملیات کسب می‌کنیم و دلیل آن فدا کردن سلامت آتش‌نشانان است.
 
امید خضری رییس شورای شهر مهاباد نیز در ادامه اظهار کرد: وضعیت آتش‌نشانی با سایر سازمان‌ها متفاوت است و نیازمند حمایت تمامی ارگان‌ها و ادارات شهرستان است.
 
 
وی افزود: درحال حاضر امکان جذب اعتبارات برای تجهیز آتش‌نشانی مهاباد بسیار سخت است اما می‌توان از ظرفیت شهرهای زیر 10 هزار نفر شهرستان ازجمله خلیفان و گوک‌تپه استفاده کرد.
خضری تصریح کرد: توسعه و تجهیز آتش‌نشانی به افزایش ضزیب ایمنی در شهرستان منجر می‌شود.
وی در پایان خواستار تعیین تکلیف و تکمیل ساختمان اداری این سازمان از سوی شهرداری شد و گفت: درحالیکه شاهدیم در عرض چند روز یک ساختمان غیرمجاز در مناطق حاشیه‌نشین مهاباد احداث می‌شود، ماه‌هاست که ساختمان این سازمان در بلاتکلیفی بسر می‌برد.
 
 
به گزارش هاژه، هفتم مهر روز "آتش نشانی و ایمنی" در کشور نامگذاری شده است. در جریان بمباران هوایی رژیم بعث در سال 1359، پالایشگاه آبادان، دچار آتش‌سوزی شد و در هنگام عملیات مهار آتش ۱۸ آتش نشان آبادانی شهید شدند.