تاریخ: ۱۴۰۰/۷/۱۸
ضرب‌الاجل فرماندار مهاباد برای اصلاح نقطه حادثه‌خیز

 به دنبال تصادف شب گذشته در نزدیکی روستای کوسه‌که‌ریز مهاباد و فوت و زخمی شدن چند نفر از شهروندان، عده‌ای از روستاییان منطقه ضمن اعتراض، در محل حادثه حاضر شده و‌ خواهان رفع نقاط حادثه‌خیز شدند.

معاون امنیتی-سیاسی فرماندار مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه گفت: خواسته و مطالبه اصلی اهالی روستای کوسه‌کەریز استانداردسازی و جلوگیری از وقوع تصادفات بدلیل بار ترافیکی بود.

سلیمان پاکزاد افزود: در دیداری که با اهالی صورت گرفت، مقرر شد تا در کوتاهترین بازه زمانی بخشی از تقاطع این روستا تعریض و آسفالت شود.

وی در ادامه تصریح کرد: بدلیل اینکه پروژه این جاده بصورت رسمی تکمیل نشده و تحویل اداره و شهرسازی شهرستان داده نشده، امکان اقدام فوری برای آغاز زیرگذر مقدور نیست، اما با توجه به درخواست پلیس راهور شهرستان نقده، عملیات استانداردسازی شامل ایجاد سرعت‌کاه، چراغ چشمک‌زن، تابلو و علایم ویژه صورت می‌گیرد.

معاون فرماندار مهاباد اظهار کرد: بعد اتمام پروژه و تحویل آن به اداره راه و شهرسازی، ایجاد زیرگذر نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: ایجاد زیرگذر مستلزم بودجه کلان ملی و تحویل جاده به اداره راه و شهرسازی است.

وی علت اعتراض شهروندان را حادثه‌خیز بودن این نقطه و نیازمندی به تعریض، استانداردسازی و در نهایت زیرگذر برای جلوگیری از تصادفات و ترافیک اعلام کرد و گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته با اهالی وضعیت جاده به حالت قبلی باز‌گشته و تصمیم گرفته شده در اسرع وقت به مطالبات اهالی رسیدگی شود.

 دکتر خدرلو، معاون استاندار و‌فرماندار ویژه شهرستان مهاباد در این رابطه به خبرنگار هاژه گفت: با توجە بە درخواست مردم روستاهای بخش مرکزی مهاباد، دستور دادە شد تا پایان وقت امروز، چند سرعتگیر در محور مواصلاتی مهاباد ارومیه در نزدیکی روستای کوسه‌که‌ریز ایجاد شود.

وی افزود: احداث زیرگذر و دوربرگردان در قالب پروژه اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان غربی تعریف شده که در آینده‌  افتتاح و از آن بهره‌برداری خواهد شد.

به گزارش هاژه، در سوانح محورهای مواصلاتی شهرستان مهاباد سالانه ده‌ها نفر کشته و مجروح می‌شوند. پروژه تعریض و دو بانده شدن محور مهاباد_ارومیه بعد از سالها تکمیل نشدە و مسیر برهان (مهاباد_بوکان) بە صورت هفتگی شاهد چندین مورد واژگونی و سوانح مرگبار است. محور مهاباد_سردشت و مهاباد_پیرانشهر دارای کمترین معیار و مشخصه یک جاده استاندارد و رسمی‌است. تامین اعتبار و حل این معضلات پیگیری مستمر مسوولان شهرستانی و استانی از مراجع مختلف ملی را می‌طلبد تا در آینده کمتر شاهد مرگ شهروندان مهابادی و به سوگ نشستن خانوادەهایشان باشیم.