تاریخ: ۱۴۰۰/۸/۸
برای خرید فرش ماشینی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟
تاکنون برایتان پیش آمده برای خرید فرش به فروشگاه فرش مراجعه کنید؛ در آنجا از اقسام مختلفی فرش دیدن می‌کنید که با سلیقه و بودجه شما تفاوت دارد. هاژه در این گزارش به بررسی و تحلیل فرش می‌پردازد.
از مهم ترین مراحل تولید فرش، شانه و تراکم است. فرش‌های ۳۵۰، ۵۰۰، ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ شانه با تراکم‌های متفاوت، محصولاتی هستند که در عین حال در بازار به فروش‌ می‌رسند.
بی‌شک هنگام خرید فرش، واژه شانه و تراکم را شنیده‌اید.
 شانه و تراکم بافت چیست؟ 
شانه تعداد گره‌ای است که در هر متر مربع عرض فرش وظیفه اتصال نخ خاب را به نخ تار و پود دارد؛ در حالی که در هر متر طول فرش، این وظیفه به عهده گره‌هایی است که تراکم نامیده می‌شوند. 
ابتدایی ترین بافته‌های ماشینی دارای شانه ۳۵۰ بوده ولی به لطف پیشرفت صنعت فرش اکنون فرش‌هایی با شانه ۱۵۰۰ نیز بافت می‌شود. رایج ترین فرش‌های بازار مصرف‌ کنندگان ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه و ۱۲۰۰ شانه هستند که از این میان ۷۰۰ شانه‌ها پرفروش ترین نوع فرش‌های ماشینی محسوب می‌شوند. علت پر فروشی این شاخه از فرش‌ها مقاومت بالا، ماندگاری زیاد، کیفیت خوب و قیمت مناسب است که توسط خریداران تقاضا می‌شود.
 فرش‌های ۷۰۰شانه خود به چندین دسته مختلف براساس طرح و رنگ، ماشین بافت و از همه مهم تر شانه و تراکم تقسیم بندی می‌شوند. برخی از فرش‌ها ۵۰۰ شانه هستند اما در دسته فرش‌های ۷۰۰ قرار گرفته‌اند، به این نوع محصول فرش‌های طرح ۷۰۰ گفته می‌شود که داوم کمتری نسبت به ۷۰۰شانه‌های واقعی دارند. به علت شباهتی که دو محصول با یکدیگر دارند تشخیص واقعی و غیر واقعی بودن آن‌ها کار آسانی نیست.
 از عمده تفاوت‌هایی که میان فرش‌های طرح ۷۰۰ و اصل ۷۰۰ شانه وجود دارد، می‌توان به شانه و تراکم پایین، ماندگاریی به نسبت کمتر، ارتفاع نخ خواب (۵۰۰ شانه 1±12  ۷۰۰شانه 1±11) و کیفیت پایین اشاره کرد.
بهترین رنگ فرش برای پذیرایی کدام است؟
شما قبل از خرید فرش برای پذیرایی، باید به نوع کفپوش، رنگ‌ دیوار، رنگ پرده و رنگ مبل توجه کنید. همه این وسایل را یک رنگ انتخاب نکنید تا فضای منزل شما یکنواخت نباشد؛ برای پذیرایی کوچک و کم نور، بهتر است از فرش رنگ روشن استفاده کنید. فرش‌های روشن فضا را بزرگتر و نورانی تر جلوه می‌دهد و باعث خطای دید می‌شود که حس خوبی را در محیط ایجاد می کند. برای پذیرایی های بزرگ به سلیقه خودتان بستگی دارد که از رنگ روشن یا تیره و سرمه‌ای استفاده کنید. اگر پرده و مبلمانتان طرح‌دار است از فرش های خلوت و ساده استفاده کنید و اگر پرده و مبل ساده است، از فرش‌هایی با طرح و نقش شلوغ استفاده کنید.
انتخاب فرش براساس رنگ و مد
اکثر مردم برحسب سلیقه خود فرش انتخاب می‌کنند اما در خرید فرش به جز سلیقه، مد روز نیز نقش دارد. در قدیم یعنی تقریباً دو دهه قبل، مردم بیشتر تمایل به خرید رنگ‌های قرمز و زرشکی داشتند اما رفته رفته با روی کار آمدن فرش‌های گردویی یا قهوه‌ای سوخته، تمایلات به سمت آن‌ها کشیده شد. اکنون نیز رنگ سرمه‌ای، دودی و فیلی بیشتر از همه رنگ‌های دیگر خریدار دارد و روی بورس است، خصوصاً مدل هایی که دورشان را با نخ ابریشم دوخته‌اند و به نسبت گرانتر از فرش های دیگر هستند. 
چه نوع فرشی را برای آشپزخانه انتخاب کنیم؟
آشپزخانه محلی است که به واسطه‌ی آشپزی و شستشو‌های مکرر، دارای رطوبت زیادی است و احتمال پاشیدن آب به کف آشپزخانه بیش از باقی نقاط منزل مانند اتاق خواب  و پذیرایی است. احتمال ریختن ذرات غذا و گذاشتن قابلمه گرم یا هر جسم دیگری بر روی فرش اتفاقی معمول است که گاهی منجر به سوختگی سطحی یا ذوب شدن قسمت گرما دیده می‌شود.
پس لازم نیست از فرش بسیار گران قیمت و لوکسی استفاده کنید چرا که فرش در آشپزخانه ممکن است زود تر آسیب ببیند و فرسوده شود. با این کار از هزینه زیاد نیز جلوگیری کرده و در صورت آسیب می‌توانید فرش دیگری تهیه کنید.
همچنین مهم است که برای آشپزخانه فرشی با رنگبندی شاد و اشتها آور انتخاب کنید که بتوان لذت آشپزی و سرو غذا را دوچندان کرد.
اگر از فرش آشپزخانه برای زیر میز نهارخوری استفاده می‌کنید سعی کنید فرش را کمی بزرگتر از میز انتخاب کنید، این کار در حالی که نمای زیباتری به آشپزخانه شما می دهد، فضا را نیز بزرگ تر نشان می‌دهد. البته به خاطر داشته باشید لازم نیست تمام سطح آشپزخانه را بپوشانید.
فرش را طوری انتخاب کنید که از لبه قفسه‌ها و کابینت‌ها کمی فاصله داشته باشد تا برای نظافت زیر کابینت‌ها به مشکل برنخورید.