تاریخ: ۱۴۰۰/۸/۱۱
نشانه های وجود گاز مونوکسید کربن در منزل
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه روز گذشته فردی میانسال در شهر مهاباد به دلیل استشاق گاز مونوکسید کربن در داخل چادر جان باخته است.
آمارهای پزشکی قانونی حاکی از آن است کە سال گذشته ۹۲۶ نفر درکل کشور بر اثر استنشاق گاز منوکسید کربن فوت کرده‌اند که از این تعداد ۳۰ نفر از استان آذربایجان غربی هستند.
نشانه های وجود گاز مونوکسید کربن در منزل چیست؟
گاز مونوکسید کربن یک گاز بی رنگ و بی ‌بو است و همین ویژگی به نامگذاری آن به عنوان «قاتل خاموش» منجر شده است.
این گاز از اجاق‌ها، وسایل گازی پخت و پز، دستگاه‌های حرارتی و هنگام سوزاندن چوب و زغال متصاعد می‌شود؛ اگر این گاز سمی در یک فضای بسته و بدون تهویه جمع شود، بسیار خطرناک است؛ این گاز سبک تر از هواست و قابلیت انتشار آن در محیط بسیار زیاد است و به همین دلیل در تمامی نقاط فضا به سرعت متراکم شده و چون هموگلوبین خون میل ترکیبی زیادی با این گاز دارد، بنابراین مانع رسیدن اکسیژن به بافت های بدن شده و به سرعت موجب مسمومیت می‌شود.
نشانه ‌های وجود گاز CO در منزل:
شناخت نشانه های وجود گاز CO در منزل یا محیط کار، بهترین راه برای فرار از دست این قاتل نامریی و بی‌ رحم است، شاید مهم ترین علت بروز گازگرفتگی ناآگاهی و غفلت باشد؛ هنوز بسیاری از مردم کشنده بودن این گاز را باور ندارند و توصیه ‌های ایمنی را جدی نمی‌گیرند، گاز CO قربانیان خود را در محیط‌‌های بسته و بدون تهویه مناسب به دام می ‌اندازد و آرام و بی ‌صدا فرد را می‌‌کشد.
نشانه های اولیه ناشی از این گاز تا حدی شبیه به آنفلوآنزاست با این تفاوت که در آن تب وجود ندارد و اثرات آن شامل: خواب آلودگی و خمیازه کشیدن بیش از حد، گیجی، ضعف و بی‌ حالی، امکان بروز سردرد شدید، گاهی تهوع و استفراغ، پرش‌ های عضلانی و اختلال حرکتی، احساس نبض پر و صدادار در ناحیه شقیقه، افزایش فشار خون، گشاد شدن مردمک چشم و کاهش دید، رنگ تیره پوست، رنگ پریدگی دور لب ‌ها و یا صورتی شدن آن، گاهی سفتی عضلات به ویژه عضلات فک، قطع تنفس، تشنج، اغما و مرگ از جمله اثرهایی است که در مسمومیت با گاز CO ممکن است ایجاد شود.
چگونگی برخورد با مسمومیت ناشی از گاز CO
- به سرعت از هوای آزاد تنفس کرده و درها و پنجره‌ ها را باز کنیم و وسایل گرمازا مانند اجاق‌گاز و بخاری را خاموش کنیم.
- یقه پیراهن، کمربند و لباس‌ های تنگ را باز کنیم.
- در صورت امکان عملیات اکسیژن ‌دهی به فرد مسموم را با نهایت دقت شروع کنیم.
- باز نگه داشتن راه ‌های هوایی و تماس با اورژانس.
- به یاد داشته باشیم که خارج کردن افراد مصدوم از محیط آلوده و قرار دادن آنها در محیط باز از مهم ترین اقدامات محسوب می ‌شود.
منابع تولید گاز CO در ساختمان ‌ها
- استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش
- نقص در دودکش و نشت‌ گاز به فضای مسکونی
- استفاده از وسایل خوراک ‌پزی برای گرمایش
- به کارگیری روشنایی گازی به مدت طولانی به وِیژه در فضای بدون تهویه
- آبگرمکن‌ های دیواری و زمینی به ویژه وقتی که دودکش مناسب ندارند.
- ضعف در دودکش شومینه
- معیوب بودن مشعل شوفاژ
- خودروی روشن در پارکینگ
- نبودن تهویه درست و مناسب در محیط
- نقص فنی در وسایل گرمازا
- نقص فنی در شبکه تهویه(لوله‌کشی آبگرمکن ‌ها، بخاری ‌ها، شومینه ‌ها و...)
با توجه به توزيع سنی و جنسی مسمومين و مشاغل در معرض خطر، آموزش همگانی، رعايت استانداردها و تهويه مناسب از اهميت ويژه‌ای برخوردار است.