تاریخ: ۱۴۰۰/۸/۱۳
مراسم 13آبان بزرگداشت روز دانش‌آموز در مهاباد برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، همه ساله در کشور مراسم 13 آبان برگزار می‌گردد، اما امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا در کشور و به ویژه در مهاباد تصمیم گرفته شد این مراسم با اعمال محدودیت‌های کرونایی بصورت محدود برگزار شود.

مراسم راهپیمایی ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و اعلام انزجار از آمریکا، ساعت ۱۰ صبح دوشنبه همزمان با سراسر کشور در شهر مهاباد برگزار شد.

شرکت کنندگان در راهپیمایی شعارهای مرگ بر آمریکا سر دادند و با حمل پارچه نوشته‌ها و پلاکاردهایی با مضامین ضداستکباری، خشم و انزجار خود را از استکبار جهانی ابراز داشتند.

این مراسم با قرائت بیانیه چند ماده‌ای مختص به این روز پایان یافت.

۱۳ آبان در تقویم به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز نامگذاری شده است.

روز دانش‌آموز در ایران مصادف است با ۱۳ آبان هر سال. علت نامگذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌آموزان تهرانی می‌باشد که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند. به منظور گرامی‌داشت این روز، ۱۳ آبان در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دانش‌آموز نامگذاری شده است.

در روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سه واقعه روی داد شامل تبعید امام خمینی به ترکیه، شهادت تعدادی از دانش آموزان در دانشگاه تهران و همچنین تسخیر لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیروان خط امام بود.

هرساله در این روز دانش‌آموزان با برگزاری راهپیمایی ضمن محکوم کردن استکبار جهانی علیه کشورهای آمریکا، اسرائیل و انگلیس شعار می‌دهند .