تاریخ: ۱۴۰۰/۸/۲۰
میزان خسارات سیل در مهاباد اعلام شد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، فرماندار مهاباد خسارات ناشی از سیلاب مهاباد را بیش از 52 میلیارد تومان اعلام کرد.

عارف خدرلو در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: بدنبال بارش شدید و یکباره باران در شهرستان مهاباد، سیل به اراضی کشاورزی، محورهای مواصلاتی، معابر، منازل مسکونی و خودروها خساراتی جدی وارد کرد که در این بین، بیشترین خسارات به بخش کشاورزی وارد شده است.


 

وی افزود: بلافاصله بعد از حادثه، رییس جمهور در تماس با استاندار و فرمانداری، خواستار تسریع در خدمات‌رسانی و برآورد خسارات سیلاب شد، مقامات استانی و در رأس آن استاندار جدید آذربایجان غربی نیز از محل حادثه بازدید کردند.

خدرلو با تقدیر از تمامی کسانیکه در خدمات رسانی به سیل زدگان نقش داشتند، تصریح کرد: دقایقی بعد از شروع سیلاب در شهرستان مهاباد، تمامی دستگاه‌های شهرستان با تجهیزات کامل وارد عمل شده و حتی نیروهای نظامی، انتظامی و سازمان‌های مردم نهاد نیز برای کمک‌رسانی به سیل زدگان در محل‌های حادثه حضور پیدا کردند.

وی اضافه کرد: با دستور رییس جمهور، برآورد خسارات نیز همزمان با کمک رسانی به سیل زدگان در دستور کار قرار گرفت و گزارش آن به استانداری ارسال شد.

فرماندار مهاباد در ادامه با اشاره به خسارات وارد شده به بخش‌های مختلف شهرستان، اظهار کرد: در این حادثه به بیش از هزار و ۷۰۰ هکتار زمین کشاورزی شامل اراضی باغی و زراعی خسارت جدی وارد شده و میزان خسارات آن 15 میلیارد و 247 میلیون تومان برآورد شده است.

عارف خدرلو با بیان اینکه معابر شهری بعد از اراضی کشاورزی بیشترین خسارات را دیده‌اند، افزود: خسارت وارده به فضاهای سبز شهری، آسفالت معابر، زیرساخت‌های شهری، معابر دسترسی و کانال ها نیز 11 میلیارد و 550 میلیون تومان برآورد شده است.

وی تصریح کرد: حدود 8 میلیارد و 500 میلیون تومان نیز به راه‌ها و معابر روستایی، پل، ابنیه و زیرسازی‌ها خسارت وارد شده است.

خدرلو خسارات وارده به 92 منزل مسکونی در شهر و روستا را 6 میلیارد و 300 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: در این حادثه علاوه بر تخریب درب و کرکره، اسباب منازل، 37 خودروی شهروندان مهابادی نیز خسارتی بالغ بر 4 میلیارد و 600 میلیون تومان دیده‌اند.

فرماندار و رییس ستاد بحران شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: گزارش خسارات‌ها همچنان درحال جمع‌آوری و بررسی است تا در نهایت مورد بررسی ستاد بحران وزارت کشور و هیات وزیران قرار گیرد و تصمیمات لازم در رابطه با آن اتخاذ شود.

به گزارش هاژه، بارش یکباره 20 میلیمتر باران در 30 دقیقه در روز چهارشنبه مورخه 12 آبان‌ماه، موجب جاری شدن سیل و خسارات به بخش کشاورزی و شهر مهاباد شد.

بعد از چند روز 11 خودروی گرفتار در گل و لای پارکینگ آپارتمان متین رهاسازی شدند و سیل‌زدگان در شهر و روستا خواستار جبران خسارت هستند.