تاریخ: ۱۴۰۰/۹/۱۴
نمایشگاه هنری معلولان در مهاباد گشایش یافت

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، نمایشگاه هنری توانمندی‌های معلولان شهرستان مهاباد به نفع کم توانان و معلولان این شهر افتتاح شد.

هرساله به مناسبت روز جهانی معلولان، نمایشگاهی تحت عنوان توانمندی‌های هنری معلولان مهاباد برگزار می‌گردد، اما در چند سال گذشته بدلیل شیوع ویروس کرونا این نمایشگاه بصورت مجازی برگزار می‌شود و خیرین و شهروندان می‌توانند آثار هنری و صنایع دستی را با هدف کمک به معلولان شهرستان مهاباد خریداری نمایند.

شیرکو معروفیان نائب رییس جامعه معلولین شهرستان مهاباد در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار هازه اظهار کرد: حدود 70 اثر هنری که تمامی انها توسط مددجویان مهابادی خلق شده در این نمایشگاه برای بازدید و فروش گذاشته شده است.

وی افزود: تمامی سود حاصل از این نمایشگاه صرف امورات مربوط به مددجویان و کم توانان جسمی و ذهنی می‌شود.

معروفیان با اشاره به اینکه در سالهای گذشته این نمایشگاه در مکان‌های بزرگتری برپا می‌شد، تصریح کرد: به منظور رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی امسال نیز نمایشگاه توانمندی‌های هنری و صنایع دستی معلولان مراکز توانبخشی که‌وین و کیما در مرکز جامعه معلولین شهرستان مهاباد دایر شده است و علاقمندان می‌توانند با بازدید مجازی از نمایشگاه که از سوی رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی پخش می‌شود ضمن بازدید از آن آثار هنری را به نفع هنرمندان معلول این مراکز خریداری نمایند.

وی اضافه کرد:در این نمایشگاه آثار فاخر نگین کلیجی هنرمند مهابادی و یکی از مددجویان فعال جامعه معلولین نیز در معرض نمایش و برای فروش گذاشته شده است.

نائب رییس جامعه معلولین شهرستان مهاباد در پایان اظهار کرد: خیرین و کسانیکه علاقمند به خرید آثار هستند می‌توانند با شماره‌ تلفن‌ 42331992 تماس حاصل فرمایند و یا می‌توانند بصورت انفرادی با حضور در جامعه معلولان شهرستان مهاباد واقع در خیابان شهریکندی جنب بانک رفاه از نزدیک از آثار این نمایشگاه بازدید نمایند.

تهمینه سپهرالدین مربی هنری مرکز که‌وین مهاباد نیز در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: حدود 5 سال است که هنر درمانی در مرکز دهنی که‌وین با 16 هنرجو و در مرکز اوتیسم 3 سال است بصورت متناوب درحال برگزاری است.

وی افزود: تعطیلی‌های کرونایی مشکلات جدی را از نظر فضای آموزشی ایجاد کرده، با اینحال از نظر کیفیت آموزش همواره بصورت مطلوب برگزار شده و نمایش عروسکی در فضای باز جایگزین نقاشی در فضای بسته شد.

سپهرالدین تصریح کرد: با توجه به علاقمندی کم‌توانان به حوزه زرین کاری، در بیشتر آثار خلق شده از این تکنیک استفاده شده است.

وی اضافه کرد: 2 سال پیاپی آثار 3 هنرجوی مرکز که‌وین به عنوان اثر فاخر در نمایشگاه کشوری تهران پذیرفته می‌شود.

فاطمه عثمانی مربی هنری مرکز کیما مهاباد نیز در گفتگو با هاژه اظهار کرد: بیش از 40 اثر 7 هنرجوی این مرکز در نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: مدت 6 سال است که هنر درمانی را با هنرجویان مرکز کیما آغاز کرده است.

عثمانی تصریح کرد: برای خلق این آثار از تکنیک‌های تکسچر، دکوپاژ، اکریلیک، کار با نخ استفاده شده و علاوه بر آن آثار دیگری در شاخه‌های معرق کاشی، نقاشی بر روی سفال، نقاشی و اکریلیک بر روی شیشه در این نمایشگاه موجود است.

وی اضافه کرد: مرکز کیمیا در سال 1384 تأسیس شده و به 33 توان‌خواه خدمات ارائه می‌دهد که در بین آنها 10 نفر در شاخه‌های مختلف نقاشی بر روی بوم، سفال و ... فعالیت می‌کنند.

مربی هنری مرکز کیما مهاباد در پایان اظهار کرد: از سال 1395 نمایشگاهتوانمندی‌های هنرجویان مرکز کیمیا بصورت سالانه برگزار شده اما در چند سال گذشته بدلیل شیوع کرونا، این نمایشگاه بصورت مجازی برگزار می‌گردد.

به گزارش هاژه، نمایشگاه توانمندی هنرجویان مراکز نگهداری کم‌توانان جسمی و ذهنی که‌وین و کیمیا تا فردا مورخه 15 آذرماه در مرکز جامعه معلولین مهاباد واقع در خیابان شهریکندی دایر است.