تاریخ: ۱۴۰۰/۹/۱۵
آخرین وضعیت مجموعه بوم گردی قره‌داغ اعلام شد

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، بخشدار بخش مرکزی مهاباد گفت: 16 هزار متر مربع آسفالت روستایی در قره داغ درحال انجام است.

علی بیژن فر در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: روستای قره داغ یکی از اهداف طرح های گردشگری در بخش مرکزی است، لذا  در راستای توجه به عمران و آبادانی این روستا، 16 هزار متر مربع از معابر و خیابان‌های قره داغ درحال آسفالت است.

وی افزود: قیر مورد نیاز برای این پروژه از سوی بنیاد مسکن تأمین شده است و مابقی از سوی مشارکت‌های مردمی و در همکاری با دهیاری روستاها تأمین شده است.

بیژن فر ضمن تقدیر از تلاش مجموعه شورا و دهیاری روستای قره داغ برای جذب مشارکت‌های مردمی، تصریح کرد: تنها بخش کوچکی از کوچه‌ها به زیر آسفالت نرفته که امیدواریم در سال آینده با تأمین اعتبارات شاهد آسفالت انها هم باشیم.

وی اضافه کرد: هدف نهایی تلاش‌ها، تبدیل قره داغ به روستای گردشگر پذیر است و برای رسیدن به این هدف نیازمند انجام پروژه های عمرانی بیشتری هستیم.

بخشدار بخش مرکزی شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: پروژه هایی که در روستاها انجام می‌شود از نوع مشارکتی بوده، به نحوی که بخش عمده اعتبارات را بنیاد مسکن و مابقی را دهیاری از مشارکت مردم تأمین می‌کند.

وی افزود: اعتبارات ویژه‌ای برای روستاهای هدف گردشگری اختصاص یافته و پروژه بوم گردی روستای قره داغ نیز در همین چهارچوب قرار دارد.

علی بیژن فر در پایان از تلاش‌ها برای توسعه زیرساخت‌های تالاب کانی برازان خبر داد و گفت: افزایش پروژه های عمرانی برای تالاب کانی برازان نیز در دستور کار قرار گرفته و تأمین آب شرب و برق در آینده‌ای نزدیک برای تالاب کانی برازان فراهم خواهد شد.

 واحد جمشیدون دهیار روستای قره‌داغ نیز در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: استارت پروژه بوم گردی روستای قره داغ از سال 96 شروع شد و عملیات احداث آن در سال 97 اجرایی گردید.

وی افزود: در مجموع برای احداث این پروژه تاکنون 220 میلیون تومان هزینه شده، درحال حاضر 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم در سال آینده به بهره برداری برسد.

جمشیدون تصریح کرد: از محل اعتبارات سال 99 در مرحله اول 110 میلیون تومان اعتبار که 90 میلیون آن دولتی و 20 میلیون آن از سوی دهیاری تأمین گردید در پروژه هزینه شده است.

وی اضافه کرد: امسال نیز 90 میلیون تومان اعتبارات دولتی و 20 میلیون اعتبارات دهیاری برای تکمیل پروژه صرف شده است.

دهیار روستای قره داغ مهاباد در ادامه اظهار کرد: محوطه این پروژه بوم گردی شامل شهربازی، فواره آب و آلاچیق است و در آن 2 محل اقامت با دکوراسیون سنتی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: اگرچه این 2 ساختمان اقامتی با استانداردهای ساخت مسکن احداث می‌شوند اما دکوراسیون آنها سنتی خواهد بود تا فرهنگ منطقه را برای گردشگران به نمایش گذاشته شود.

جمشیدون تصریح کرد: محلی با کاربری شب نشین برای ارائه خدماتی ازجمله غذاهای سنتی، لباس کوردی دایر خواهد شد

وی در پایان اضافه کرد: فاصله 2 کیلومتری روستای قره داغ از تالاب کانی برازان پتانسیل ارزشمندی برای جذب گردشگر است که سعی داریم به خوبی از آن استفاده کنیم.