تاریخ: ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
از آفریقای جنوبی تا مهاباد/ مسافر شوم از راه رسیدە است؟

 اُمیکرون (OMICRON)، نام واریانت جدید ویروس کرونا است که در هفته‌های اخیر به سرتیتر اخبار رسانه‌های جهان بدل گشته. گونەای جدید، چند جهشی و به شدت مسری که برای اولین بار توسط محققان آفریقای جنوبی کشف شد.

اُمیکرون در جهان

این گونه جدید نسبت به گونه‌های پیش از خود اگرچه کمتر منجر به مرگ می‌شود، اما با قدرت سرایت عظیمی که دارد به زودی آفریقا، آمریکا  و بسیاری از کشورهای اروپایی را درنوردید. برای مثال تنها در یک هفته بیش از یک ملیون و 700 هزار نفر را در انگلیس مبتلا و راهی بیمارستان‌ها کرد. محدودیت‌های کرونایی به این کشورها بازگشت و بسیاری از کسب‌وکارها و مراکز تفریحی را به تعطیلی کشاند.

اُمیکرون در ایران

28 آذر اولین مورد ابتلا به سویه جدید ویروس کرونا در ایران تأیید شد. تنها هشت روز پس از آن، این آمار 26 برابر شد. آخرین آمار از تعداد مبتلایان نیز عدد 43 را نشان می‌دهد. با توجه به گزاره شهرت‌یافته «امیکرون مانند آتش‌فشانی‌ است که در 15 روز طغیان می‌کند» باید انتظار داشت که این تعداد به اعداد چندرقمی تبدیل شود.

اُمیکرون در آذربایجان غربی 

روز سەشنبه (هفتم دیماه ١٤٠٠) دبیر قرارگاه دانشگاهی کنترل و مدیریت کرونای آذربایجان‌غربی از شناسایی اولین بیمار مبتلا به سویه اُمیکرون در استان خبر دادە بود. با توجه به گفتەهای موسوی مبنی بر نبود کیت‌های تشخیص این گونه در سطح استان، شناسایی و ردیابی بیماران مبتلا به این سویه زمان‌بر خواهد بود.

اُمیکرون در مهاباد

دکتر حسینی، مدیر شبکه بهداشت و درمان در گفتگو با خبرنگار هاژه مدعی شد که تاکنون موردی از ابتلا به اُمیکرون در جنوب استان و دست‌کم در مهاباد گزارش نشده است. به گفته وی این موضوع دلیل بر نبود و عدم گردش این سویه در منطقه نیست.

به نظر می‌رسد، با توجه به همزمانی شیوع سویه دلتاکرونا با آنفلوانزا، ظهور اُمیکرون ارائه خدمات بهداشتی را با مشکل روبرو خواهد کرد.

واکسیناسیون

 روند واکسیناسیون نیز اگرچه با شیب خوشایندی در حال صعود بود، اکنون و در این برهه حساس به شدت راه نزول را در پیش گرفته. آمارهای شبکه بهداشت نشان می‌دهد که در روز گذشته تنها 30 نفر نسبت به تزریق نوبت اول واکسیناسیون اقدام کردەاند. این در حالی است که پایگاه‌های واکسیناسیون موجود در سطح شهرستان که روزانه تزریق بیش از 7  هزار دُز را ثبت کردە بودند، کماکان به فعالیت خود ادامە دادەاند. جدول زیر وضعیت واکسیناسیون شهرستان مهاباد را با جمعیت 192 هزار نفری بالای 12 سال نشان می‌دهد:

نوبت واکسیناسیون

4تعداد واکسن تزریق شده

دُز اول

173 هزار 585

دُز دوم

147 هزار و 521

دُزسوم

15 هزار و 697

جمع

336 هزار و 803

جدول فوق حاکی از آن است که قریب به 20 هزار نفر تاکنون نسبت به تزریق نوبت اول، نزدیک به  45 هزار نفر نسبت به تزریق دز دوم و بیش از 176 هزار نفر نسبت به تزریق دز سوم واکسن کرونا اقدام نکردەاند.

به گفته مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهاباد، ویروس کرونا تاکنون 7 هزار و 193 نفر را در تنها بیمارستان مهاباد بستری کرده است. در حال حاضر  5 نفر (کرونامثبت) در بخش کرونای بیمارستان مهاباد بستری و 3 نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

با توجه به داده‌ها و شرایط موجود، وضعیت کرونا در شهرستان مهاباد را باید چنین عنوان کرد: مطلوب اما به شدت شکننده و خطرناک.

راهکارها

به نظر تمامی کارشناسان، اقدامات اثبات‌شده عمومی و اجتماعی همانند: استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری فیزیکی، تهویه هوا، انجام واکسیناسیون و عدم حضور در فضاهای شلوغ، راه‌هایی برای مقابله قطعی با ویروس کرونا از جمله تمامی گونەهای آن است.