تاریخ: ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
هشدار به رانندگان مهاباد؛ مراقب یخ سیاه‌ و مه جاده‌ای باشید

چند روزی است مه غلیظ شهرستان مهاباد و برخی شهرهای همجوار را دربرگرفته و اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای روزانه پیام‌های هشدار آمیزی در خصوص پدیده یخ سیاه و مه غلیظ جاده‌ای صادر کرده، اما یخ سیاه چیست و چگونه منجر به حادثه تصادف و انحراف از جاده می‌شود.

محسن خادمی رییس اداره راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای در این خصوص می‌گوید: مه غلیظ تشکیل شده با عبور از توده‌های هوایی سرد، یک لایه نازک شیشه‌ای بر روی جاده ایجاد می‌کند که به پدیده یخ سیاه یا Black ice معروف است.

به گفته خادمی، از سویی رانندگان، مسافت طولانی جاده را با سرعت زیاد طی می‌کنند و از سویی دیگر پدیده یخ سیاه هم بصورت نقطه‌ای در مسافت‌های کوتاهی از جاده وجود دارد و زمانی که راننده با سرعت زیاد بر روی یخ سیاه حرکت می‌کند برای کاهش فاصله با خودروی جلویی ترمز می‌کند، که در این حالت یا خودرو از مسیر منحرف می‌شود و یا بدلیل لغزندگی شدید جاده با خودروی جلویی تصادف می‌کند.

محسن خادمی براین باور است که رانندگان بدلیل کاهش دید افقی متوجه پدیده یخ سیاه بر روی جاده نمی‌شوند و امکان نمک پاشی نیز برای این لایه نازک چند میلی‌متری وجود ندارد.

وی با اشاره به محدودیت نمک پاشی در جاده‌های اظهار کرد: زمانیکه لایه چند سانتیمتری برف بر روی جاده قرار می‌گیرد می‌توان از نمک و ماسه استفاده کرد و این کار صدمه‌ای به آسفالت ایجاد نمی‌کند، اما نمی‌توان بصورت نقطه‌ای بر روی یخ سیاه نمک‌پاشی کرد، چراکه این عمل به آسفالت صدمه می‌زند.

رییس راهداری و حمل و نقل جاده‌ای چاره کار را سرعت مطمئنه و رعایت فاصله طولی مناسب رانندگان اعلام کرد و گفت: پدیده مه غلیظ و یخ سیاه بصورت مقطعی و نقطه‌ای بر جاده وجود دارد و لازم است رانندگان در این روزها ضمن توجه به هشدارها از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند و در صورت تردد در جاده‌ها ضمن استفاده از چراغ مه‌شکن، فاصله طولی با خودروی جلویی را رعایت نمایند.

محسن خادمی با اشاره به وضعیت محورهای مواصلاتی شهرستان مهاباد اظهار کرد: مه غلیظ بصورت مقطعی در تمامی محورهای وجود دارد و دید افقی را در محور ارومیه به ویژه در حد فاصل سد حسنلو به 50 متر کاهش داده و در برخی نقاط مه غلیظ به برف و یخ سیاه تبدیل شده که می‌تواند حادثه آفرین باشد.

وی افزود: در محور مهاباد بوکان از مسیر برهان نیز، مه غلیظ منجر به پدیده یخ سیاه در برخی نقاط شده و بطول 25 کیلومتر، دید افقی را به 30 متر کاهش داده است، در محور مهاباد – سردشت، حدفاصل گردنه زمزیران و جواله رشان بطول 25 کیلومتر فاصله دید افقی به 30 متر کاهش یافته و مه غلیظ جاده‌ای در برخی نقاط تشکیل شده است.

خادمی تصریح کرد: محور مهاباد - پیرانشهر از پسوه نیز مه غلیظ بطول 5 کیلومتر وجود دارد و با توجه به پیچ‌های خطرناک، رانندگان باید با سرعت کمتری حرکت نمایند.