تاریخ: ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
ایزوگام‌ها چند سال عمر می‌کنند؟
اگر بیشتر از ۱۰ سال از طول عمر ایزوگام پشت‌بام‌ خانه شما می‌گذرد، باتوجه به بارش برف و ذوب شدن آن ممکن است آب نفوذ کند و شما را متضرر نماید. در این گزارش، هاژه به بررسی طول عمر ایزوگام پرداخته است.
معمولا عمر مفید ایزوگام ۱۰ سال است ولی بیشتر صاحب‌خانه‌ها باتوجه به افزایش سرسام آور قیمت مصالح ساختمانی، سعی می‌کنند سازه را با لکه‌گیری قانع کنند. ترکیبات و مواد تشکیل دهنده یک ایزوگام به نحوی ساخته شده است که به مرور زمان اشعه ماورای بنفش خورشید به عمق ایزوگام نفوذ پیدا می‌کند و باعث خرابی ایزوگام و عایق نصب شده می‌گردد.
چگونگی تشخیص پایان عمر ایزوگام
ایزوگام مرغوب از دولایه الیاف و سه لایه قیر پلیمری تشکیل شده است که الیاف بالایی تیشو نخدار و الیاف زیرین الیاف شیشه نام دارد؛ هر لایه با قیر پلیمری پلاستیکی آغشته شده است.
ایزوگام های نامرغوبی هم وجود دارند که از یک لایه الیاف تشکیل شده‌اند و نوع قیر استفاده شده در رول، ترکیبات موادی مانند مازوت و پودرهایی می‌باشند که بسیار کیفیت نامرغوبی دارند، در این حالت عمر مفید به کمتر از ۵ سال می‌رسد.
برای تشخیص اتمام عمر مفید ایزوگام کهنه، به بندها یا خود ایزوگام نصب شده با دقت نگاه کنید. اگر نخ‌های لایه فوقانی ایزوگام که حالت براق دارند مشخص باشد عمر ایزوگام به پایان رسیده است.
دلایل اصلی پایین آمدن طول عمر ایزوگام
شیب کم 
عدم زیر سازی مناسب بام 
طریقه نگهداری نامناسب عایق
در بعضی موارد با گذشت چند سال از نصب ایزوگام مشاهده می‌گردد که ایزوگام معمولا در کناره‌ها باعث چروک‌های ریز و درشتی همچنین جدا شدن ایزوگام از کناره‌های بام و ترک خوردگی شده است. این عیب مربوط به بار سنگین پشت‌بام می‌باشد.
در مواردی که بار پشت‌بام سنگین است و بیشتر از یک بار از قبل آسفالت شده است توصیه می‌شود از قیرکشی مجدد خصوصا قیر شل استفاده نشود و حتما از جنس‌های با کیفیت و معتبر استفاده گردد تا باعث خرابی ایزوگام بعد از گذشت چند سال نشود.
روش نگهداری و جلوگیری از خرابی ایزوگام
صدمات ناشی از پرتاب اشیاء تیز و برنده صدمات ناشی از برخورد پایه کولر و آنتن، ریختن مواد شیمیایی، روشن کردن آتش و زغال به صورت مستقیم روی سطح عایق شده باعث کاهش طول عمر و خرابی ایزوگام می‌گردد.
گرفتگی آبروها و عدم نظافت کلی بام به ویژه نظافت ضایعات ناشی از تعویض پوشالهای کولرهای آبی و نشتی مداوم آب کولر در تابستان، ابتدا باعث از بین رفتن فویل و در نتیجه باعث خرابی ایزوگام به مرور خواهد شد.
 
 
در مواردی دیوارهای اطراف بام (جان پناه) از سیمان سفید استفاده شده است که در بارندگی های شدید سیمان سفید خیس می‌شود و باعث پوسته شدن و جدا شدن عایق می‌گردد در این موارد بهتر است جان پناه به طور کامل از ایزوگام پوشش داده شود یا اینکه سیمان سفید تراشیده و بجای آن یک لایه سیمان سیاه اجرا شود که باعث طول عمر و عدم نفوذ آب باران به زیر ایزوگام می‌گردد.