تاریخ: ۱۴۰۰/۱۱/۲
ده‌ها نفر در حمله داعش به زندانی در حسکه کشته شدند
 


بنابر گزارش‌ها  در پی حمله نیروهای داعشی به زندانی در حسکه سوریه، که هزاران زندانی داعشی را در خود جای داده، چندین نفر از جمله نیروهای امنیتی کورد کشته شده‌اند.

یک منبع نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه روز جمعه به رویترز گفت که 23 جنگجوی داعش از جمله جنگجویان خارجی و هفت تن از نیروهای امنیتی کورد در جریان تلاش برای آزادسازی اسرا کشته شده اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا که به شبکه‌ای از منابع در داخل سوریه متکی است، نیز اعلام کرد که حداقل 16 جنگجوی داعش کشته شده‌اند و 20 نیروی امنیتی کرد و نگهبانان زندان کشته شده‌اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که 89 جنگجوی داعش را بازداشت کرده‌اند و درگیری‌ها همچنان در مجاورت  زندان غویران جریان دارد.

 زندان غویران واقع در استان حسکه شمال شرقی سوریه، یکی از بزرگترین زندان‌های سوریه است که تعداد زیادی از داعشی‌ها را در خود جای داده است.
 
 
 
 

برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که داعش با موفقیت زندانیان را در جریان این عملیات آزاد کرده است.

به گفته نیروهای دموکراتیک سوریه، این دومین تلاش برای فرار دسته جمعی از زندان توسط جنگجویان داعش پس از تلاش قبلی در شب گذشته بوده است.

عملیات آزادسازی زندانیان داعشی منجر به هرج و مرج در حسکه شده و مردم شهر از مناطق اطراف زندان فرار کرده‌اند.

 پس از این حمله نیروهای دموکراتیک سوریه راه‌های مواصلاتی اطراف زندان را بستند و جنگنده‌های نیروی هوایی ائتلاف بین المللی در منطقه گشت‌زنی کردند.

ماشین بمب گذاری شده

در بیانیه نیروهای دموکراتیک سوریه آمده  که نیروهای داعش مستقر در محله‌ای نزدیک به زندان در تلاش برای تقویت امید زندانیان در داخل زندان، شروع به تیراندازی کرده‌اند.

فرهاد شامی، سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه نیز در توییتی گفت که این حمله همزمان با انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی زندان بوده است.