تاریخ: ۱۴۰۰/۱۱/۵
با گذشت 12 روز 8 روستای مهاباد همچنان محصور در برف
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، با گذشت 12 روز از بارش برف در مهاباد، 8 روستای این شهرستان همچنان در محاصره برف قرار دارند.
 
محاصره شدن این هشت روستا درحالی است که سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی به غرب کشور خبر داده است.
اگرچه راهداری شهرستان مهاباد مدت 10 روز است که بصورت ویژه در حال برفروبی در جاده‌های بین شهری و روستایی هستند، اما وضعیت موجود حاکی از آن است که راهداری آنگونه که لازم است نتوانسته در بازگشایی راه‌های ارتباطی موفق ظاهر شود.
اراده راهداری شهرستان مهاباد سالهاست از فرسودگی و کمبود ماشین‌آلات رنج می‌برد و وعده‌های مسوولان ستاد بحران و راهداری استان برای تقویت ناوگان این اداره عملی نمی‌شود.
در چند روز گذشته برای عبور از بحران ماشین‌آلات معدن‌های شهرستان، مردم روستایی، گروه‌های آفرودی و ... اداره راهداری را یاری کرده‌اند، اما با گذشت 12 روز، ساکنین 8 روستای این شهرستان همچنان در انتظار بازگشایی مسیر هستند.
رحمت نویدی‌نیا، معاون راه‌های روستایی اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان مهاباد ضمن عذرخواهی از شهروندان اظهار کرد: اگرچه فرسودگی و کمبود ماشین‌آلات در بازگشایی مسیرها موثر است، اما برف و کولاک 12 روز گذشته در نوع خود کم سابقه بوده و روزانه کولاک، تعدادی از مسیرهای بازگشایی شده را مسدود می‌کند.
وی افزود: تلاش شبانه‌روزی عوامل راهداری برای بازگشایی راه دسترسی روستاهای مسدود همچنان ادامه دارد ولی تداوم کولاک کار بازگشایی آنها را با مشکل مواجه کرده است.
نویدی نیا با بیان اینکه کولاک ارتفاع برف در برخی مسیرها را به 3 متر رسانده، تصریح کرد:  درحال حاضرشمار روستاهای مسدود بدلیل تداوم کولاک را به 15 مورد رسانده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون تمام محورهای مواصلاتی شهرستان بازگشایی شده است، اضافه کرد: هم اکنون تردد در محورهای مهاباد به ارومیه، مهاباد به میاندوآب روان بوده ولی در محورهای مهاباد به سردشت و مهاباد به پیرانشهر از طرف پسوه و جاده برهان نیاز به زنجیرچرخ است.
معاون راه‌های روستایی اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان مهاباد در ادامه اظهار کرد: چندین دستگاه در حال برفروبی در محورهای روستایی هستند و از ماشین‌آلات معادن مهاباد نیز کمک گرفته شده است، انتظار می‌رود تا پایان وقت امروز، راه ارتباطی 7 روستای مسدود شده بازگشایی شود.
 
وی با شااره به وضعیت راه‌های ارتباطی بین شهری اظهار کرد: رانندگان بهتر است از مسیرهای جایگزین بجای مسیر جاده برهان و پسوه استفاده نمایند.
وی افزود: با توجه به کاهش دید افقی، تداوم بارش برف و کاهش دما در محورهای مواصلاتی به ویژه گردنه‌ها، رانندگان از تردد غیرضروری خودداری کرده و نسبت به بررسی عملکرد مناسب سیستم روشنایی، بخاری و سیستم ترمز خودرو خود اطمینان حاصل و سپس اقدام به مسافرت کنند.
رحمت نویدی‌نیا از رانندگان خواست قبل از سفر در این فصل از وضعیت جاده‌ها با شماره تلفن‌های ۰۴۴۴۲۴۵۲۵۵۸، ۰۴۴۴۲۴۵۲۵۵۹ و ۱۴۱ آگاهی پیدا کنند.