تاریخ: ۱۴۰۰/۱۱/۶
ترافیک این روزهای شهر مهاباد از کجا نشات می‌گیرد؟
این روزها موضوع ترافیک وسایل نقلیه در خیابان‌های شهر مهاباد از موضوعاتی است که شهروندان زیادی را ساعت‌ها در معابر قفل شده سرگردان و بی‌اعصاب کرده و با ارسال تصاویر، ویدیو‌های مختلف به پایگاه خبری هاژه، انتقاد شدید خود را در این باره بیان کرده‌اند.
اما آیا کل موضوع ترافیک این روز‌ها در شهر مهاباد تقصیر بارش برف و مسئولان شهری می‌باشد؟
هرچند بارش برف و کم عرض شدن خیابان‌ها و انتخاب زمان مناسب برای برف‌روبی معابری که ستون فقرات شهری نامیده می‌شوند و کمبود دستگاه و ادوات برف‌روبی شهرداری بی تقصیر نیستند، فرهنگ رانندگی ناصحیح دوچندان مقصر ایجاد کننده این وضعیت است.
دیروز سه‌شنبه از ساعت ۱۴:۰۰ ظهر شهرداری با مسدودکردن خیابان آش مام احمد که از خیابان‌های پر تردد شهر مهاباد می‌باشد مشغول برف‌روبی این گذرگاه بود و ماشین‌ها به خیابان‌ دانشگاه آزاد و خیابان‌های دیگر هدایت می‌شدند و همین امر موجب شد برای چندین ساعت حرکت خودروها در معابر شهری بسیار کند صورت بگیرد.
شهروندی درخصوص ترافیک سنگین دیروز در خیابان دانشگاه آزاد به خبرنگار هاژه گفت: باتوجه به اینکه سنگینی ترافیک این خیابان برای همه عیان بود ولی بازهم رانندگانی بودند که اقدام به پارک دوبل در این مسیر می‌کردند و وضعیت ترافیک را دوچندان سخت‌تر می‌کردند.
رفتارهای ترافیکی یکی از موضوعات مهم و قابل تامل صاحبنظران رفتاری است. این جنبه از رفتار بیش از آنکه در انجام رفتار به هنجار و مطلوب مورد توجه باشد، در علت‌یابی بروز رفتارهای نابهنجار و برخلاف عرف و مقررات، مدنظر قرار می‌گیرد.
  برای اصلاح وضعیت ترافیکی، لازم است که تغییرات و اصلاحات در تغییر نگرش در رفتار ترافیکی و اصلاح فرهنگ همگانی ترافیک انجام شود. به گونه‌ای که برای اصلاح فرهنگ ترافیک لازم است، ابتدا در نگرش مردم نسبت به ترافیک تغییراتی به وجود آید.
بدین ترتیب نابسامانی ترافیک به نوعی بازگو کننده کم‌کاری مسئولان و جامعه در امر آموزش‌ و فرهنگ‌سازی و یادگیری آموزش‌ها می‌باشد.
بی‌شک آموزش شیوه رانندگی صحیح یک امر بسیار حائز اهمیت است و اگر آموزش‌های لازم در این خصوص از سوی مسئولان امر به جامعه تزریق شود تاثیر آن را در کوتاه مدت می‌توان مشاهد کرد.