تاریخ: ۱۴۰۰/۱۱/۲۸
17 کیلومتر از ورودی‌های مهاباد به بزرگراه تبدیل می‌شوند

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه،  استاندار آذربایجان غربی صبح امروز ضمن بازدید از وضعیت محورهای مواصلاتی مهاباد، عملیات احداث 17 کیلومتر از مسیر بزرگراهی کریدور محدوده این شهرستان را که شامل ورودی‌های مهاباد و حد فاصل سه‌راه ترشکان به دارلک است، با اعتباری بالغ بر 343 میلیارد تومان کلنگ‌زنی کرد.

 

محمد صادق معتمدیان در حاشیه کلنگ‌زنی این پروژه در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: این پروژه  می‌تواند علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر جاده‌های این شهرستان، از بار ترافیکی و تردد جاده‌ای این منطقه بکاهد.

 

وی افزود: بهره برداری کامل از این کریدور و ایجاد ارتباط بین قفقاز جنوبی با بندر امام یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم است که تاثیرگذاری ویژه‌ای در ارتقای شاخص‌های توسعه استان دارد.

معتمدیان در خصوص سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان آذربایجان غربی نیز اظهار کرد:  سفر وزیر جهاد کشاورزی به این استان در جهت بررسی آخرین وضعیت جهاد کشاورزی و برنامه‌های استان بود و در این سفر جلساتی با مدیران، مسوولان و تولیدکنندگان سطح استان برگزار گردید.

وی افزود: در کل سفر وزیر جهاد کشاورزی مقدمه‌ای برای سفر آتی ریاست جمهور به استان آذربایجان‌غربی است و کمک‌های ویژه‌ای در رابطه با کشاورزی استان و رفع موانع صادرات محصولات استراتژیک آذربایجان‌غربی انجام خواهد شد.

معتمدیان در پایان تصریح کرد: با حضور در شهرستان‌ها و برگزاری جلسات با مسوولان، مشکلات هر شهرستان اولویت‌بندی می‌شود، تا از ظرفیت‌های ملی و حاکمیتی برای ارتقای شاخص‌های استان استفاده گردد.

سیدمحسن حمزه‌لو مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی نیز در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: 100 کیلومتر از مجموع هزار و 530 کیلومتر کریدور شمالغرب کشور در آذربایجان غربی طی 2 سال گذشته افتتاح و به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: پروژه فعلی در راستای رفع نقاط حادثه خیز جنوب استان انجام می‌شود و تا پایان سال جاری 7.5 کیلومتر از پروژه کریدور شمالغرب کشور در مهاباد افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

حمزه‌لو تصریح کرد: 2.5 کیلومتر از مسیر شهر گوک‌تپه به سه‌راه ترشکان تا پایان سال به زیر ترافیک می‌رود و با توافقی که صورت گرفته ساماندهی ورودی شهرک صنعتی و سه‌راه ترشکان در یک ماه آینده انجام خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در خصوص وضعیت محور مهاباد – بوکان(برهان) نیز اظهار کرد: مطالعات تبدیل این محور به راه اصلی درحال انجام است، اما اقدامات عمرانی برای سا‌ل‌جاری تعریف نشده است.

وی افزود: در سال جاری روکشی آسفالت بخشی از این محور انجام شده و با توجه به اینکه جاده برهان راه فرعی محسوب می‌شود، برخی اقدامات دیگر شامل ترمیم و ساماندهی تابلوها در دستور کار قرار دارد.

جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار هاژه گفت: اعتبارات این پروژه ها از سوی شرکت ساخت راه‌های کشور تأمین می‌شود و 3 هزار و 500 تن قیر رایگان برای سرعت بخشیدن به عملیات آسفالت پروژه‌ها انجام شده است.

 

وی افزود: در بخش راه‌های روستایی نیز برای سال آینده عملیات آسفالت 40 کیلومتر از راه‌های مهم روستایی در دستور کار قرار دارد.

محمودزاده تصریح کرد: با ادامه آسفالت محور میرسه بطول 15 کیلومتر، راه‌ آسفالت روستایی گاگش - شارستین به شهرستان‌ پیرانشهر متصل خواهد شد و با ادامه آسفالت مسیر اوزندره – بیرم و بره‌جو بطول 4.5 کیلومتر، این مسیر نیز به راه‌های آسفالته شهرستان بوکان متصل خواهد شد.

وی اضافه کرد: تکمیل این 2 پروژه ضمن اینکه 100 روستا از امکانات راه ارتباطی آسفالت بهرمند خواهند شد، بار ترافیکی را از محورهای اصلی شهرستان کاهش می‌دهد.

امیر قادری فرماندار مهاباد نیز در رابطه با اهمیت پروژه کلنگ زنی 17 کیلومتر از بزرگراه شمالغرب کشور در مهاباد اظهار کرد: تکمیل این پروژه نقش اساسی را در زمینه توسعه گردشگری و هدایت ترافیک عبوری و ایمنی در ورودی‌های شهر ایفا خواهد کرد.

 

وی افزود: قطعه سه راه برهان تا ورودی شهرستان مهاباد یکی از مواردی است که در جریان سفر استاندار به مهاباد مورد تأکید فرمانداری قرار گرفته، که علاوه بر زیباسازی ورودی‌ شهر، منجر به افزایش ایمنی خواهد شد.

قادری تصریح کرد: اگرچه کرونا گردشگری مهاباد را تحت شعاع قرار داده، اما ظرفیت و پتانسیل اصلی شهرستان مهاباد گردشگری است و اجرای پروژه‌هایی از این دست می‌تواند در توسعه گردشگری و شهرستان نقش کلیدی داشته باشد.

وی اضافه کرد: توسعه راه‌ها همواره عامل توسعه شهرستان است  و برهمین اساس با درنظر گرفتن برنامه‌های زمانبندی شده، بخشی از کریدور شمالغرب کشور در مهاباد تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد و برای پروژه‌های امروز نیز بازه زمانی 18 ماهه و حداکثر 2 ساله درنظر گرفته شده است.