تاریخ: ۱۴۰۱/۲/۱۰
در قرعه‌کشی خودرو از هر هزار نفر چند نفر برنده می‌شوند؟


کمیته خودرو در ابتدای امسال ۱۱ هزار مجوز پیش‌فروش به ایران‌خودرو داد که بررسی‌ها نشان می‌دهد در قرعه‌کشی خودرو از هر یک هزار نفر، ۲ نفر برنده می‌شوند.

 

احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان می گوید: به دلیل سیاست غلطی که در توزیع خودرو اتخاذ کردیم و از آنجایی که این سیستم باعث ایجاد رانت شد، مردم از این شرایط ناراضی هستند، کمیته خودرو در عید امسال ۱۱ هزار مجوز پیش فروش به ایران خودرو داد که هفته بعد از آن ۵ میلیون نفر ثبت‌نام کردند که نشان می‌دهد از هر یک هزار نفر، ۲ نفر برنده می‌شوند.

 

نعمت بخش می‌گوید اگر قرعه‌کشی خودرو حذف شود و خودرو در حاشیه بازار به فروش رود، قیمت خودرو در کارخانه به حاشیه بازار نزدیک می شود که باعث می شود تقاضا کم شده و هفته‌ای ۵ میلیون تومان قیمت خودرو کاهش می‌یابد و در مدت ۳ ماه خودرو تک‌نرخی می‌شود. به عنوان مثال پژو پارس هم در کارخانه و هم در بازار به ۲۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

 

به گفته او ۸۰ درصد شرکت کنندگان قرعه‌کشی، تقاضای کاذب است که دلیل آن‌ هم اختلاف قیمت بالای بین کارخانه و بازار است.

 

در طرح عمومی احتمال تصاحب یکی از چهار هزار خودروی عرضه شده معادل یک به هزار و ۲۵۰ نفر خواهد بود. فقط دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برای خرید پارس TU5 ثبت‌نام کرده‌اند این درحالی است که ایران خودرو این دوره یک هزار و ۵۰۰ دستگاه از آن عرضه می‌کند. به‌این ترتیب شانس برنده شدن هر کدام از متقاضیان یک به هزار و ۷۰۰ نفر خواهد بود.

 

قرعه‌کشی خودرو از سال ۹۷ برگزار شده و از آن زمان تاکنون مورد انتقاد مسئولان و کارشناسان قرار گرفته است

 

در جدول زیر احتمال برنده شدن هر یک از خودروهای ارائه شده را مشاهده می‌کنید.