تاریخ: ۱۴۰۱/۲/۱۰
جزئیاتی درباره خودرو جدید سایپا

 

برخی کارشناسان حوزه خودرو در مورد مشخصات سایپا اطلس می‌گویند که محصول تازه نارنجی پوشان به پیشرانه ۱۴۹۷ سی سی تنفس طبیعی مجهز است و در ساختار این پیشرانه ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ دیده می‌شود.

 

مشرکت سایپا قصد دارد اطلس را بهمن ماه رونمایی کند. خودرویی که براساس پیش بینی‌ها ، جایگزین تیبا و ساینا خواهد شد. پیش از این سایپا این دو خودرو را به عنوان جایگزین پراید معرفی و تولید کرده بود.

 

گرچه سایپا هنوز جزئیاتی از اطلس هاچ بک کراس خانواده X ۲۰۰ سایپا منتشر نکرده، اما برخی تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که پلتفرم این خودرو با کوییک و ساینا مشترک است.

 

تشابه پلتفرم میان اطلس و کوییک در حالی است که بیشتر خودروسازی‌های جهان با عرضه محصول تازه بر روی پلتفرم جدید و ساختار فنی بروز، اقدام به نامگذاری می‌کنند.

 

اما منتقدان سایپا می‌گویند که این خودروساز از نام‌گذاری‌های متعدد برای افزایش تیراژ یک پلت فرم و ساختار فنی واحد استفاده می‌نماید، بدون آنکه قائل به عرضه نسل‌های تازه و ارتقا یافته از محصولات قبلی و از رده خارج کردن خودرو‌های قدیمی خود باشد.

 

برخی کارشناسان حوزه خودرو در مورد مشخصات سایپا اطلس می‌گویند که محصول تازه نارنجی پوشان به پیشرانه ۱۴۹۷ سی سی تنفس طبیعی مجهز است و در ساختار این پیشرانه ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ دیده می‌شود.

 

طبق گفته آن‌ها این پیشرانه که M۱۵GSI نام دارد، نسخه جدید و ارتقا یافته پیشرانه کوییک، ساینا و تیبا است و برخی ویژگی‌های جدید در آن دیده می‌شود.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که موتور M۱۵GSI می‌تواند تا ۱۳۵ نیوتن متر گشتاور را با قدرت ۸۸.۴۴ تا ۸۹.۷۲ اسب بخار تولید کند. البته متخصصان معتقدند که این میزان قدرت مربوط به نسخه پایه پشرانه است و در نسخه تجاری قدرتی در بازه ۸۹ تا ۹۴ اسب بخار را با گشتاور ۱۳۵ تا ۱۳۸ نیوتن متر از این پیشرانه دریافت کرد.

 

علاوه بر این کارشناسان پیش بینی می‌کنند که قیمت اطلس ۱۰ تا ۱۵ درصد بالاتر از کوییک باشد.

 

همچنین گفته می‌شود که هاچ بک کراس اطلس امکاناتی نظیرفرمان کمکی برقی، تهویه اتوماتیک، نمایشگر لمسی مجهز به رهیاب ماهواره‌ای، کروز کنترل، سامانه ورود بدون کلید، اتصال هوشمند خودرو، استارت دکمه‌ای- چراغ روشنایی روز، محدود کننده سرعت، سامانه راهنما و تعویض دنده GSI، دوربین و سنسور پارک عقب، سنسور نور- سنسور باد لاستیک، سامانه BCM، رینگ آلومینیومی، تریم داخلی چرم و پارچه، شیشه‌ها و آینه‌های برقی خواهد داشت.