تاریخ: ۱۴۰۱/۲/۱۱
شهرهایی با بیشترین سرانه فضای سبز و مبلمان شهری در دنیا
 
 
 بالا بودن سرانه فضای سبز در شهر فواید زیادی دارد مخصوصا در مناطقی از شهر که ساختمان های بزرگ و برج های چندین طبقه شبیه به جنگل بتونی ساخته شده اند. سازمان بهداشت جهانی گزار ی دهد که فضای سبز نه تنها برای حفظ اکوسیستم طبیعت نیاز است بلکه نیازهای روانی ساکنین شهرها را نیز برطرف خواهد کرد. با گسترش شهرها هر روز جنگل های زیادی برای ساخت و ساز خانه ها تخریب می شوند و این باعث از بین زیست بومی حیوانی و افسرده شدن مردم شهرهای می شود.
 
 

گذراندن تعطیلات در دامن طبیعت انسان را برای شروع هفته کاری جدید آماده می نماید. به همین دلیل است که شهرداری شهرهای بزرگ تلاش دارد از خراب شدن فضای سبز اطراف شهرهای ممانعت کرده و پارک ها و فضای سبز داخل شهر را با مبلمان شهری مناسب تجهیز نماید. مبلمان شهری همچون گلدان شهری، نیمکت شهری، زمین بازی برای کودکان و لوازم ورزشی و پارکی برای بزرگترها به تجهیز شدن پارک ها و فضای سیز در شهر کمک کرده و آسایش شهروندان را فراهم می آورد.

سرانه فضای سبز شهرهای بزرگ از استانداردهای سازمان ملل متحد پیروی می کند. این سازمان سرانه فضای سبز برای هر نفر را بین ۲۰ تا ۲۵ متر مربع در نظر گرفته است. این سرانه در ایران برای هر فرد ۷ تا ۱۲ متر مربع است.نا گفته مشخص است که این میزان از استانداردهای جهانی بسیار کمتر است و شهرداری ها برای احیای فضای سبز و تجهیز آن تلاش بیشتری باید انجام دهند.

 
 
 
 در ادامه شما را بزرگترین شهرهای جهان با بیشترین سرانه فضای سبز معرفی خواهیم کرد.
 

مینیاپولیس با بیشترین سرانه فضای سبز و مبلمان شهری

مینیاپولس بهترین شهر آمریکا از لحاظ سرانه فضای سبز است. به اضای هر فرد ۳۳ متر فضای سبز در نظر گرفته شده است. هر فرد با ۱۰ دقیقه پیاده روی در مینیاپولیس می تواند به نزدیکترین پارک و تجهیزات پارکی مورد نظر خود برسد. زیباترین پارک های مینیاپولیس شامل لورینگ ، دریاچه هاریت ، پودر هورن ، مینهاها و دریاچه جزایر است. این فضاهای گردشگری با زیباترین مبلمان شهری آراسته شده تا اسباب آسایش مردم آماده باشند. شهرداری تلاش دارد مینیاپولیس را به یک قلمرو سبز و جذاب تبدیل نماید.

 
 
 

کانزاس سیتی با عجیب ترین مبلمان شهری

کانزاس دیگر شهر بزرگ امریکا است که با ۲۳ میلیون جمعیت برای هر نفر ۲۸ متر فضای سبز در نظر گرفته است. این اهمیت دادن به فضای سبز در کنار استفاده از مبلمان شهری جذاب و خارق العاده، پارک ها و فضای سبز این شهر را محلی برای بازدید گردشگران تبدیل نموده است. Meadowbrook پارک بزرگ ۸۰ هکتاری این شهری است که دارای زمین گلف، زمین بازی کودکان با تاب سرسره عجیب پارکی مسیرهایی جذاب برای پیاده روی می باشد.

 
 
 
 

مسکو با مبلمان شهری لوکس

شاید این تصور ایجاد شود که در مسکو همیشه زمستان است و برف و سرما جازه ایجاد فضای سبز را نمی دهد. این در حالی است که شهر مسکو به عنوان بزرگترین پایتخت در اروپا بیشترین سرانه ضای سبز را به خود اختصاص داده است. به دستور استالین و بعد از جنگ جهانی دوم در اطراف قلعه ای کرملین،  مجموعه ای از ۷ آسمان خراش معروف به “هفت خواهر” ساخته شده است.

در اطراف این ۷ آسمان خحراش پارک ها و باغ های بسیار زیادی دیده می شود. حدود ۴۵۰ کیلومتر مربع میزان فضای سبز  داخلی این شهر و ۱۰۰ کیلومتر جنگل در اطراف شهر که در آنها گوزنها و انواع گونه پرندگان در حال زندگی می باشند. ازمعروف ترین پارک ها و فضای سبز این شهر باید به پارک گورکی و تپه های گنجشک اشاره کرد. گلدان شهری، لوازم بازی کودکان و نیمکت پارکی در این پارک ها کاملا شکیل و لوکس طراحی شده اند.

 

 
 
 

سنگاپور  بافشای سبز عمودی به کمک گلدان شهری

سنگاپور یکی از بزرگترین شهرهای آسیایی است که رشد اقتصادی آن رشد خارق العاده ای داشته است. این شهر به تازگی چندین برج بزرگ را افتتاح نموده است و در عین حال تلاش دارد از سرانه فضای سبز خود کم نکند. به این شکل ساخت فضای سبز عمودی را با کاشت گل و گیاهان در ساختمان ها، پشت بام ها و داخل آپارتمان ها رواج داده است. گلدان شهری مناسب برای کاشت گل و گیاهان آپارتمانی، استفاده از آب بازیافتی ساختمان برای آبیاری گیاهان و بهینه نمودن مصرف انرژی از جمله اقدامات سنگاپور برای افزایش سرانه فضای سببز این شهر است.

 
 
 

سیدنی با فضای سبز و مبلمان بی پایان

به جرات می توان گفت نیمی از شهر سیدنی استرالیا را فضای سبز تشکیل داده است. این شهر بیشترین سرانه فضای سبز در قاره استرالیا را دارد. نوار کناری خلیج موروتن کاملا سبز رنگ است و برای افرادی که به پیکنیک رفتن علاقه دارند فضای مناسبی ایجاد نموده است. مبلمان شهری ایده آل تجهیز شده در این پارک بزرگ روزانه از تعداد زیاد گردشگر استقبال می نماید. پارک سنتنیال بزرگترین پارک در سیدنی است، یک فضای سبز که پر از حوض، مجسمه، گلدان شهری، نیمکت پارکی و امکان اسب سوار است. باغ ها و بوستان های دیگر این شهر نیز با مبلمان شهری ایدهآل تزئین شده اند. این شهر زیبا بهترین شهر برای افراد علاقه مندطبیعت و طبیعت گردی است

 
 
 

شهر چنگدو در چین با مبلمان شهری چینی

شهر چنگدو مرکز استان سیچوان و شهری که مدتهاست با ارائه غذاهای عالی آشپزی مشهور است. در بین سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ شهرداری این شهر برنامه ریزی دقیقی برای افزایش سرانه فضای سبز انجام داد این برنامه ریزی نشان می دهد که در سال ۲۰۲۰ یک سوم شهر تبدیل به فضای سبز می شود. و این مهم در این سال محقق شد امروزه تعداد زیادی فضای سبز برای پیکنیک، چایخانه های سنتی، فضای سبز برای انجام مراسم اژدها، فضاس سبز مناسب برای زندگی پانداها و … وجود دارد. برنامه بعدی این شهر ساخت یک  ایجاد جنگل درون شهری در کوه Longquan را دارد. در صورت انجام این پروژه در میان شهری پارکی بزرگی تاسیس خواهد شد. مبلمان شهری این جنگل کاملا در حال و هوای سنتی چینی است. گلدان شهری و نیمکت شهری همگی از الگوهای سنتی چینی الهام گرفته می شود.

 
 

اوکلاهاما امریکا با مبلمان شهری منحصر به فرد

با توسعه شهرها تعداد اتوبان ها و بزرگراه های شهری افزایش می یابد اما نکته جالب در اوکلاهاما تبدیل شن اتوبان ها به مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری و به عبارت بهتری فضای سبز است. یکی ز بزرگترین پارک های این شهر  اتوبانی است که در گذشته میان شهر را به ساحل متصل می نمود. این اتوابان اینک به کمک نیمکت شهری، مسیر دوچرخه سواری و گلدان شهری تبدیل به محلی برای گردش پیاده روی و خوشگذرانی مردم شده است. سرانه فضای سبز در این شهر به اضای هر نفر ۲۷ متر است.