تاریخ: ۱۴۰۱/۳/۲۳
کران «آتابای» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی نیکی کریمی در سینماهای اقلیم کوردستان عراق
منصور جهانی
 
 

 فیلم سینمایی «آتابای» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی نیکی کریمی در سینمای شهرهای سلیمانیه، اربیل و دهوک در اقلیم کوردستان عراق روی پرده می‌رود.

فیلم سینمایی «آتابای» Atabai به کارگردانی و تهیه‌کنندگی نیکی کریمی و به نویسندگی هادی حجازی‌فر و نیکی کریمی و با بازی تعدادی از بازیگران سینمای ایران از جمله؛ هادی حجازی‌فر، سحر دولتشاهی، جواد عزتی، دانیال نوروش، یوسفعلی دریادل، مه‌لقا می‌نوش، معصومه ربانی‌نیا و میرمجید حسینی در سینماهای اقلیم کوردستان عراق اکران می‌شود.

فیلم سینمایی «آتابای» محصول سال 2019 کشور ایران با مدیریت محمد توریوریان، با حمایت رسانه‌ای تلویزیون «روداو» و همکاری وزارت فرهنگ، هنر و جوانان (روشنبیری و لاوان) حکومت اقلیم کوردستان عراق و خانم مهری فریقی به زودی در سینما «سالم» در شهر سلیمانیه، در سینما «امپایر» در پردیس سینمایی «فامیلی مول» در شهر اربیل و نیز در سینما «دهوک مول» در شهر دهوک در اقلیم کوردستان عراق اکران می‌شود.

این فیلم که نخستین ‌بار در سی‌وهشتمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و نامزد دریافت سیمرغ بلورین در ۵ بخش و همچنین فیلم برگزیده منتقدان و نویسندگان ماهنامه فیلم در شماره اسفندماه ۱۳۹۸ شد؛ در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی فیلم از جمله؛ چهلمین دوره جشنواره بین‌المللی و قدیمی «کمبریج» در انگسلتان و مورد تأیید آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا «بفتا» BAFTA، جشنواره بین‌المللی فیلم «آسیا پاسیفیک» در استرالیا، جشنواره بین‌المللی فیلم «داکا» در بنگلادش، جشنواره بین‌المللی فیلم «پونا» در هندوستان، جشنواره بین‌المللی فیلم «صوفیه منار» در بلغارستان و ... حضور داشته است.

«آتابای» در چهاردهمین دوره جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران هم توانست 5 جایزه اصلی از جمله؛ جایزه بهترین فیلم، جایزه بهترین کارگردانی، جایزه بهترین فیلمنامه، جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای جواد عزتی و همچنین جایزه بهترین موسیقی متن برای استاد حسین علیزاده را از آن خود کند.

«آتابای» مورد توجه نویسندگان و منتقدان مطرح بین‌المللی نیز قرار گرفته است؛ «ژان میشل فرودون» Jean-Michel Frodon نویسنده و منتقد سرشناس نشریات «لوموند» Le Monde و «کایه دو سینما» Cahiers du Cinéma و استاد سینما در دانشگاه «سوربون» La Sorbonne پاریس، پس از دیدن فیلم «آتابای» آخرین ساخته نیکی کریمی، نقدی درباره این اثر سینمایی نوشت که در بخشی از آن آمده است: پنجمین فیلم نیکی کریمی مهر تأییدی اسـت بـر قابلیت‌های او در مقام فیلم‌ساز. «آتابای» نه تنها بر توانایی‌های نیکی کریمی در مقام فیلم‌ساز دلالت می‌کند، بلکه گواهی است بر آزادی درونی‌اش که در او این توانایی را ایجاد می‌کند تا از صرف به تصویر کشیدن داستانی تأثیرگذار فراتر برود و توجه هر نوع تماشاگر را هم به فیلم خود جلب کند.

در خلاصه داستان فیلم آمده: کاظم آتابای چهل ساله به همراه پدر و خواهرزاده‌اش در پیرکندی زندگی می‌کند و ... .

تعدادی از عوامل «آتابای» عبارتند از؛ کارگردان: نیکی کریمی، نویسنده: نیکی کریمی و هادی حجازی‌فر، موسیقی: استاد حسین علیزاده، فیلم‌بردار: سامان لطفیان، تدوین‌گر: حسین جمشیدی گوهری و تهیه‌کننده: نیکی کریمی.

نیکی کریمی این روزها داوری بخش مسابقه بین‌الملل بیست و یکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «ترایبکا» Tribeca به دبیری «رابرت دنیرو» Robert De Niro در کشور آمریکا را بر عهده دارد.