تاریخ: ۱۴۰۱/۳/۲۵
همه چیز درباره سورنتو جدید؛ کراس اوور زیبا و کارآمد کیا

 

کیا سورنتو هیبریدی مدل ۲۰۲۲ نسبت به مدل پایه تغییر چندانی ندارد. مهم‌ترین تفاوت تنها در بخش طراحی جلوی خودرو و در قسمت دریچه‌های هوا است. در واقع در مدل جدید دریچه‌های هوا در دو گوشه سپر به شکل واژگون قرار گرفته اند. در نمای کنار و عقب نیز اتفاقات چندانی رخ نداده است. تنها در بخش عقب خودرو نشان اکو هیبرید روی صندوق عقب سورنتو جدید نصب شده است.

 

شرکت کیا به تازگی عرضه مدل جدید سورنتو را در گستره جهانی آغاز کرده است. کراس اووری که قوای محرکه هیبریدی دارد و با وجود پیشتازی خودرو‌های برقی، شانس فروش زیادی خارج از مرز‌های کره جنوبی دارد. علت هم مشخص است. مدل تازه سورنتو نسبت به رقبای خود در کلاس کراس اوور‌های سایز متوسط ویژگی‌های برجسته تری دارد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به تجهیزات استاندارد، صفحه نمایش لمسی بزرگ، صندلی‌ها ردیف سوم استاندارد و ویژگی‌های ایمنی پیشرفته اشاره کرد.

 

مهم‌ترین رقبای کیا سورنتوی هیبریدی جدید، فورد ادج، هوندا پاسپورت، هیوندای سانتافه هیبریدی، جیپ گرند چروکی و نیسان مورانو هستند. رقبایی قدرتمند که تنها از نظر قیمتی می‌توانند محصول تازه کیا را با چالش مواجه کنند. اما بعید به نظر می‌رسد که موضوع قیمت سنگ بزرگی پیش پای این خودرو ۸ نفره باشد.

 

هم اکنون خودروساز کره ای، برای این کراس اوور سایز متوسط هیبریدی قیمت ۳۴ هزار و ۹۰ دلار را تعیین کرده است. اما در مرحله فروش آزمایشی، کمپانی کیا سورنتو هیبریدی را به قیمت ۳۷ هزار و ۸۲۰ دلار به فروش می‌رساند. خریداران نیز گفته اند که قیمت تمام شده نسخه جدید برای آن‌ها به ۳۷ هزار و ۸۲۰ دلار رسیده است.

 

در مقابل فورد ادج ۳۷ هزار و ۴۱۰ دلار، هوندا پاسپورت ۳۸ هزار و ۳۷۰ دلار، هیوندای سانتافه هیبریدی ۳۴ هزار و ۳۰۰ دلار، جیپ گرند چروکی ۴۰ هزار و ۳۲۵ دلار و نیسان مورانو ۳۳ هزار و ۳۱۰ دلار قیمت دارند.

 

در ایران نیز کیا سورنتو طرفداران ۱۲ ساله دارد. اما از آخرین مدلی که وارد ایران شد، کیا سورنتو GT لاین مدل ۲۰۱۸ بود. در حال حاضر تعدادی از این خودرو و مدل ۲۰۱۷ آن به صورت صفر کیلومتر خرید و فروش می‌شود. کیا سورنتو GT لاین مدل ۲۰۱۸ حدود ۴ میلیارد تومان قیمت دارد و مدل قبلی آن ۳ میلیارد و ۵۷۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. اما برای ورود سورنتو هیبریدی جدید با توجه قیمت بالای آن، همچنان چالش وجود دارد. مگر اینکه در ادامه آئین نامه واردات خودرو با تغییراتی همراه شود که مسیر ورود این کراس اوور را هموار کند.

 

مشخصات و تغییرات کیا سورنتو جدید

کیا سورنتو هیبریدی مدل ۲۰۲۲ نسبت به مدل پایه تغییر چندانی ندارد. مهم‌ترین تفاوت تنها در بخش طراحی جلوی خودرو و در قسمت دریچه‌های هوا است. در واقع در مدل جدید دریچه‌های هوا در دو گوشه سپر به شکل واژگون قرار گرفته اند.

 

در نمای کنار و عقب نیز اتفاقات چندانی رخ نداده است. تنها در بخش عقب خودرو نشان اکو هیبرید روی صندوق عقب سورنتو جدید نصب شده است.

 

فضای داخلی نیز شبیه تمام سورنتو‌های ۲۰۲۲ دیگر است. چیدمان کابین ساده، اما منسجم است. چشم مشکی مصنوعی صندلی‌ها را پوشانده است و روکش‌های پلاستیکی نرم روی داشبورد و پانل در‌ها به چشم می‌آیند.

 

اما مهم‌ترین تغییر در داخل کابین نسبت به سورنتو بنزینی، عوض شدن شیفتر است. در واقع کیا در مدل پیشین یک شیفتر معمولی استفاده کرده بود، اما حالا جای خود را به یک شیفتر چرخشی داده است که از کیفیت کمتری برخوردار است.

 

برخلاف دیگر رقبا سورنتو ردیف سوم صندلی برای سه سرنشین دیگر را هم دارد که فضای پای آن تقریبا مناسب طراحی شده است؛ بنابراین کیا سورنتو به راحتی جوابگوی یک خانواده پرجمعیت است. درچیدمان تازه دو صندلی جلو، دو صندلی میانه و سه صندلی در ردیف سوم طراحی شده است.

 

امکانات رفاهی و مشخصات فنی سورنتو هیبریدی ۲۰۲۲

در مدل جدید سورنتو آپشن‌هایی نظیر یک صفحه نمایش لمسی ۱۰.۳ اینچی، هشت پورت USB، رادیو ماهواره ای، شارژر تلفن بی‌سیم، سیستم کنترل حرکت بین خطوط، سیستم ترمز و گاز خودکار، کروز کنترل تطبیقی و... برخوردار است. علاوه بر این کراس اوور هیبریدی سایز متوسط کیا، موفق به کسب افتخارات برتر ایمنی از IIHS و رتبه چهار ستاره ایمنی از NHTSA شده است.

 

همچنین سانروف پانورامیک یک آپشن ۱۳۰۰ دلاری دیگر است که مشتریان با پرداخت آن می‌توانند در کراس اوور هیبریدی خود داشته باشند.

 

در مورد قوای محرکه سورنتو هیبریدی نیز یک پیشرانه ۱.۶ لیتری توربو شارژ وجود دارد که قادر به تولید قدرتی معادل ۲۲۷ اسب بخار است. در کنار این موتور تعدادی باتری نیز وجود دارد که ظرفیت‌ها اعلام نشده است. با این حال قدرت پیشرانه از طریق گیربکس شش سرعته اتوماتیک به چرخ‌های جلو منتقل می‌شود.

 

البته کیا قرار است یک نسخه پلاگین هیبرید نیز ارائه کند که پیشرانه بنزینی ندارد و نیازمند شارژر برقی است.