تاریخ: ۱۴۰۱/۳/۲۶
ارزان‌ترین خودروهای برقی در سال ۲۰۲۲ کدام‌اند؟

با افزایش جهانی قیمت‌های سوخت و نگرانی‌ها در خصوص آلودگی هوا و همچنین به خطر افتادن لایه اوزون، استفاده از خودروهای برقی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. اما قدرت خرید عموم مردم به این خودروها نمی‌رسد. در این گزارش به اقتصادی‌ترین خودروهای سال ۲۰۲۲ می‌پردازیم.


برای مدت طولانی اکثر مردم قدرت خرید خودروهای برقی را نداشتند. اما با ورود نسل جدید این خودروها به بازار قیمت آن‌ها در حال کاهش است. همچنین با وجود قیمت‌های بالای بنزین، به نظر می‌رسد خرید یک خودرو برقی با قیمت مناسب در طولانی مدت صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد.


با وجود عمومی‌تر شدن خرید این خودروها نگاهی به لیست اقتصادی‌ترین خودروهای برقی خالی از لطف نیست. در گزارش اتوبلاگ لیست بهترین خودروهای الکتریکی از نظر قیمت بررسی شده‌اند.

قیمت تمام خودروهای برقی در این لیست زیر ۵۰ هزار دلار است.


شورلت بولت

پس از اینکه جنرال موتورز اعلام کرد که قیمت بولت برقی مدل ۲۰۲۳ خود را کاهش می‌دهد، این خودرو برقی جایگاه اول ارزان‌ترین خودرو برقی را از نیسان لیف گرفت. شورلت بولت ای‌وی در حال حاضر ۲۷ هزار دلار و شورلت بولت ای‌یووی ۲۹ هزار دلار قیمت دارد. این خودرو ۲۰۰ اسب بخار قدرت دارد و دیفرانسیل جلو است. با هر بار شارژ کامل، خودرو می‌تواند ۴۱۶ کیلومتر مسافت را طی کند.


نیسان لیف

این مدل نیسان دو اندازه مختلف باتری دارد. مدلی که با باتری کوچک ۴۰ کیلوووات ساعتی است اقتصادی‌ترین نوع آن است و ۲۸ هزار دلار قیمت دارد. این مدل در حالت معمول با هر بار شارژ ۲۳۹ کیلومتر و مدل باتری بزرگ ۶۲ کیلووات ساعتی نیسان، ۳۴۶ کیلومتر طی می‌کند. قیمت مدل باتری بزرگ ۳۳ هزار دلار است.


مزدا ام‌ایکس ۳۰

این خودرو برقی تا حدودی عجیب است. با هر بار شارژ ۱۶۰ کیلومتر راه می‌رود و تنها در کالیفرنیا قابل خریداری است. اما در دسته خودروهای برقی ارزن قیمت قرار می‌گیرد و ۳۴ هزار دلار قیمت دارد.


مینی کوپر اس‌ای

این خودرو کوچک و بامزه است و یک خودرو برقی ارزان قیمت محسوب می‌شود. کلمه «مینی» به معنای کوچک بیشتر به اندازه باتری خودرو دلالت دارد که با هر بار شارژ تنها ۱۷۶ کیلومتر مسافت طی می‌کند. اما برای یک ماشین ۳۵ هزار دلاری تقریبا مسافت خوبی است.

در بازه ۴۰ هزار دلار، هیوندا آیونیک ۵، کیا نیرو برقی، تسلا ۳ و سوبارو سولترا قرار دارند.


پولستار ۲

گران‌ترین خودرو این لیست پولستار ۲ است که ۴۹ هزار و ۸۰۰ دلار قیمت دارد. پولستار ۲ محصولی از کمپانی ولوو است. دیفراسنیل جلو و تک موتوره است. اضافه کردن یک موتور جلو ۱۷۷ اسب بخار قدرت بیشتری به این خودرو می‌دهد و امکان رانندگی چهار چرخ را فراهم می‌کند. اما این نسخه ۵۳ هزار دلار قیمت دارد.


.