تاریخ: ۱۴۰۱/۴/۷
شرایط ثبت‌نام نهضت ملی مسکن برای متقاضیان جدید
 
 شرایط ثبت‌نام نهضت ملی مسکن یکبار دیگر مورد توجه قرار گرفته است، چون رستم قاسمی وزیر راه‌وشهرسازی اعلام کرده، دور تازه ثبت‌نام از متقاضیان نهضت ملی مسکن را از روز ۱۵ تیر ماه ۱۴۰۱ کلید می‌زند. به‌نظر می‌رسد پس آغاز مراحل پالایش صلاحیت متقاضیان و درخواست واریز آورده اولیه متقاضیان، دولت فهمیده برای چهار میلیون واحد مسکونی پیش‌بینی شده در طرح نهضت ملی مسکن، تنها دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر متقاضی بالقوه وجود دارد که از این تعداد تنها ۲۸۱ هزار نفری که واریز وجه داشته‌اند، به‌عنوان مشتری بالفعل شناخته می‌شوند. پس باز شدن دوباره سامانه نهضت ملی مسکن و ایجاد ظرفیت جدید ثبت‌نام از متقاضیان، تلاشی برای عمل به مهمترین وعده اقتصادی سیدابراهیم رییسی در طول رقابت‌ها انتخاباتی سال ۱۴۰۰ خواهد بود.

 

ثبت‌نام جدید نهضت ملی مسکن

به گزارش فرارو، سامانه ثبت‌نام نهضت ملی مسکن از ۱۵ تیرماه به‌مدت دو هفته باز می‌شود تا متقاضیان جدید شانس خود را امتحان کنند. رستم قاسمی، وزیر راه‌وشهرسازی این خبر را داده و گفته به‌طور همزمان مرحله پالایش متقاضیان قبلی نیز ادامه پیدا می‌کند. متقاضیانی که پیامک تایید دریافت می‌کنند، تنها دو هفته مهلت خواهند داشت تا با مراجعه به‌بانک، در اصطلاح برای تشکیل پرونده اقدام کنند. متقاضیان تایید صلاحیت شده طرح نهضت ملی که در مهلت دو هفته‌ای تعیین شده، نسبت به تشکیل پرونده و واریز وجه اقدام نکنند، از طرف دولت، انصرافی درنظر گرفته می‌شوند. به‌گفته وزیر این تصمیم برای سرعت دادن به پیشرفت پروژه‌های نهضت ملی مسکن گرفته شده، چون قرار است تا پایان شهریور ۱۴۰۱، اجرای فونداسیون واحد‌های طرح نهضت ملی مسکن از دو میلیون واحد عبور کند.

شرایط ثبت‌نام نهضت ملی مسکن برای متقاضیان جدید، همچون گذشته است. مهمترین شرط، نداشتن واحد مسکونی است. متقاضیان ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن باید حداقل دارای پنج‌سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا باشند. شرط سابقه سکونت، برای مهاجران از کلانشهر‌ها به سایر شهر‌های کشور، تا یک سال کاهش پیدا می‌کند. به این معنی که اگر یک سال پیش از تهران روانه شهرستان شده باشید، می‌توانید با یک سال سابقه سکونت در آن شهر درخواست ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن را پر کنید. برای افرادی که متقاضی ثبت‌نام در شهر‌های جدید هستند، سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر مادر هم ملاک قرار می‌گیرد. این شرط باعث می‌شود تهرانی‌ها در شهر جدید پرند متقاضی طرح نهضت ملی مسکن باشند.

شرایط ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن ادامه پیدا می‌کند و به نداشتن چک برگشتی، تسهیلات معوقه و کلا نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی برسد. در مرحله آخر، بانک‌ها توانایی مالی متقاضی را چک می‌کنند. در این مرحله مشخص می‌شود فرد توان پرداخت هزینه ساخت مسکن، شامل تامین آورده اولیه و پرداخت اقساط ماهیانه را خواهد داشت یا نه.

مراحل ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن، با بارگذاری مدارکی مثل تصویر کارت ملی متقاضی و تصویر شناسنامه شروع می‌شود. اگر خودتان زمین دارید، سند مالکیت آن را اضافه کنید. شرط پنج سال سابقه سکونت در شهر محل تقاضا را می‌توان با ارائه گواهی تحصیلی، مدارک مربوط به محل تولد مثل شناسنامه، جواز کسب شاغلان، سابقه پرداخت بیمه، گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی و گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان ادا کرد. اجاره‌نامه به‌عنوان سابقه سکونت پنج ساله مورد قبول نخواهد بود.

 

 

ثبت‌نام نهضت ملی مسکن در کدام شهر‌های امکان‌پذیر است؟

 
 شرایط ثبت‌نام نهضت ملی مسکن برای متقاضیان جدید
 

ثبت نام مسکن در طرح نهضت ملی مسکن به دو صورت انجام می‌شود؛ اگر متقاضی صاحب زمین باشد، تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن را به‌عنوان وام ساخت دریافت خواهد کرد، اما اگر متقاضی زمین نداشته باشد، باید با توجه به شرط سابقه سکونت پنج ساله، از فهرست شهر‌هایی که در آن‌ها پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن تعریف شده است، دست به انتخاب بزند. به‌عنوان مثال در استان تهران، ساکنان شهر تهران امکان ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن را در شهر جدید پرند، شهر جدید هشتگرد، شهر جدید ایوانکی، پاکدشت و رباط کریم خواهند داشت. امکان ثبت‌نام متقاضیان ساکن قیام دشت در پاکدشت فراهم شده است و متقاضیان ساکن شهریار، بهارستان، ملارد، ری و قدس باید موقع ثبت‌نام، شهر جدید پرند را انتخاب کنند.

 

اقساط تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن چقدر است؟

سود تسهیلات نهضت ملی مسکن در حالت معمول با نرخ ۱۸ درصد محاسبه می‌شود، ولی دولت تصمیم دارد نیمی از سود وام متقاضیان حاضر در سه دهک نخست درآمدی جامعه را متقبل شود. حتی گفته شده دولت درنظر دارد این گروه را از پرداخت آورده اولیه معاف کند. پس این دسته متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن می‌توانند با پرداخت اقساط ماهیانه ۳.۵ تا چهار میلیون تومانی، در طرح نهضت ملی مسکن صاحبخانه شوند.

تسهیلات نهضت ملی مسکن در چهار مدل ۲۵۰، ۳۰۰، ۴۰۰ و ۴۵۰ میلیون تومان به ترتیب در روستا‌ها و شهر‌های کوچک، شهر‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر، کلانشهر‌ها و تهران پرداخت می‌شود و متقاضیان می‌توانند به دو روش بازپرداخت ساده با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت پلکانی با سود ۱۸ درصد ساده آن را به‌بانک برگردانند. اگر متقاضی روش بازپرداخت پلکانی را انتخاب کند، قسط ماهانه وام ۴۵۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۸ درصد، در سال اول شش میلیون و ۲۰۶ هزار تومان، در سال دوم شش میلیون و ۳۹۳ هزار تومان، در سال سوم شش میلیون و ۵۸۴ هزار تومان و... اقساط ماهیانه به همین ترتیب با گذشت سال‌ها بالا می‌رود تا نهایتا در سال پایانی به ۹ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان برسد. در آن موقع متقاضی علاوه بر ۴۵۰ میلیون تومان وام دریافتی، یک میلیارد و ۱۷۰ میلیون و ۸۶۳ هزار تومان سود به بانک برگردانده است. این عدد و رقم اقساط شاید الان خیلی به چشم بیاید، اما اگر به ۲۰ سال بعد، رشد تورم و ارزش ۱۰ میلیون تومان یا یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در آن زمان فکر کنید، حالتان بهتر می‌شود.

 
 شرایط ثبت‌نام نهضت ملی مسکن برای متقاضیان جدید
 

متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در شهر‌های بالای یک میلیون نفر جمعیت که موفق به دریافت وام ۴۰۰ میلیون تومانی می‌شوند، در روش پرداخت اقساط پلکانی، سال اول ماهی پنج میلیون و ۵۲۰ هزار تومان قسط می‌دهد. رقم اقساط ماهیانه در سال دوم به پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، در سال سوم به پنج میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، در سال چهارم به شش میلیون و ۲۱۰ هزار تومان، در سال ششم به شش میلیون و ۳۹۵ هزار تومان و... در سال پایانی به هشت میلیون و ۸۵۰ هزار تومان می‌رسد. کل رقمی که متقاضی در سال بیستم (از زمان ثبت نام) به بانک برمی‌گرداند یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون و ۷۶۷ هزار تومان است که یک میلیارد و ۴۰ هزار و ۷۶۷ هزار تومان آن سود محسوب می‌شود. این عدد شاید در حال حاضر پول زیادی باشد، اما باید ارزش آن را در ۲۰ سال بعد، به‌عنوان معیار تصمیم‌گیری برای به صرفه بودن یا نبودن ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن بدانید.

مبلغ اقساط ماهانه برای تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی در مراکز استان‌ها، بدون سود دوران مشارکت پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. در سایر شهر‌ها برای تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی، متقاضیان باید اقساط ماهیانه چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی پرداخت کنند. در مناطق روستایی و شهر‌های کوچک، افرادی که تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومانی دریافت می‌کنند، باید ماهی سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قسط بپردازند.

 

طرح نهضت ملی مسکن چقدر آورده اولیه می‌خواهد؟

متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در کنار دریافت تسهیلات، باید بخشی از پول ساخت را خودشان تامین کنند. به این پول که در قالب چند قسط و طبق زمان‌بندی واریز می‌شود، آورده اولیه می‌گویند. جزییات دقیق واریز آورده اولیه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن به تازگی مشخص شده و الان می‌دانیم در تهران باید آمادگی پرداخت هشت قسط حدود ۴۰ میلیون تومانی را داشت.

آورده اولیه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن به حسابی که آن‌ها به‌نام خود در بانک افتتاح کرده‌اند واریز می‌شود و سازندگان براساس زمان‌بندی اعلام شده می‌توانند از آن پول برداشت کنند و مراحل ساخت و توسعه واحد‌ها را پیش ببرند. در پروژه شهر جدید پرند متقاضیان علاوه بر وام ۴۵۰ میلیونی، باید در هشت مرحله، ۳۲۰ میلیون تومان آورده واریز کنند. هر بار ۴۰ میلیون تومان. برنامه زمان‌بندی و رقم واریزی آورده اولیه متقاضیان در سایر پروژه‌ها جداگانه محاسبه و اعلام می‌شود.

رقم آورده اولیه متقاضیان در اصطلاح «علی‌الحساب» محاسبه شده و در آینده احتمال افزایش آن با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی وجود دارد. آورده اولیه متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تهران، در حال حاضر با احتساب هزینه‌های ساخت سال گذشته که حدود چهار میلیون تومان بود، پیش‌بینی شده است. محاسبات جدید نشان می‌دهند هزینه ساخت در سال ۱۴۰۱، با توجه به تورم بخش مصالح ساختمانی تا متری شش میلیون تومان بالا رفته است. در این صورت رقم آورده اولیه متقاضیان هم از ۳۲۰ میلیون به ۴۸۰ میلیون تومان می‌رسد و این روند افزایش تا زمان تحویل واحد‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

 منبع: فرارو