تاریخ: ۱۴۰۱/۴/۸
لیگ 22؛ در انتظار اوج جذابیت با مربیان سرشناس و بازیکنان مطرح
دلایل قابل توجهی برای اینکه کیفیت و جذابیت بالایی را در لیگ 22 شاهد باشیم، وجود دارد.
به گزارش هاژه اسپورت، با پایان لیگ 21 و شروع فصل نقل و انتقالات، تمامی تیم‌ها به دنبال این هستند که با استخدام مربیان و بازیکنان مورد نیاز خود، برای فصل پیش رو آماده رقابت شوند. فارغ از اینکه در پایان لیگ22 چه تیم‌هایی موفق و چه تیم‌هایی ناموفق باشند، طرفداران و کارشناسان فوتبال ایران انتظار دارند که فصل پیش‌رو، به لحاظ فنی و تاکتیکی سطح بالایی را تجربه کند و تماشاگران در استادیوم و بینندگان تلویزیونی، بازی‌های جذاب، پرگل و پرموقعیتی را ببیند. اتفاقی که در لیگ‌های گذشته کمتر شاهدش بودیم.

حضور مربیان خارجی با کیفیت
اولین دلیلی که این امیدواری را ایجاد کرده است که فصل پیش‌رو می‌تواند به لحاظ فنی سطح بالاتری را داشته باشد، حضور مربیان خارجی نسبتا با‌کیفیت است. تراکتور امسال با هدایت قربان بردیف لیگ را شروع خواهد کرد. مربی که سابقه دو بار قهرمانی در لیگ روسیه به همراه روبین کازان و یک بار نایب قهرمانی به همراه روستوف را در کارنامه دارد. همچنین او سابقه حضور در سه دوره لیگ قهرمانان اروپا را روی نیمکت این دو تیم دارد. 

سپاهان پس از قطع همکاری با محرم نویدکیا به سراغ دستیار سابق ژوزه مورینیو رفته است تا دوباره بتواند پس از سال‌ها طعم قهرمانی را بچشد. این مربی سابقه دستیاری مورینیو در پورتو، چلسی، رئال مادرید و اینترمیلان را در کارنامه دارد و به عنوان سرمربی هم، سابقه قهرمانی در لیگ‌های کره‌جنوبی و عربستان را به همراه تیم‌های  چومبوک موتوز و الهلال دارد. 

باشگاه استقلال هم پس از جدایی مجیدی و بررسی گزینه‌های فراوان، در نهایت با ریکاردو ساپینتو پرتغالی به توافق رسید. مربی که سابقه هدایت تیم هایی نظیر براگا، اسپورتینگ لیسبون، مورینزه، الفتح، استاندرد لیژ و چند تیم دیگر را در کارنامه دارد.

 در کنار این مربیان خارجی، حضور مربیان با کیفیت ایرانی مثل یحیی گل‌محمدی، امیر قلعه‌نوعی، جواد نکونام و ساکت الهامی که همه طعم قهرمانی در مسابقات لیگ‌برتر یا جام حذفی را چشیده اند، طبیعتا می‌تواند به افزایش کیفیت و جذابیت بازی‌های لیگ‌برتر کمک کند. باید امیدوار باشیم که این مربیان با دانش، با ارائه بازی‌های با سرعت و ریتم بالا، میانگین موقعیت‌سازی و گلزنی در لیگ را بالا ببرند تا دیگر شاهد بازی‌های اغلب کسل‌کننده، بدون گل و بدون موقیعت‌سازی، نباشیم.

بازگشت لژیونرها به لیگ
با وجود اینکه هنوز در فصل نقل و انتقالات هستیم و زمان زیادی به پایان آن باقی مانده است، بسیاری از لژیونرها تصمیم بازگشت به لیگ ایران را گرفته اند. علیرضا بیرانوند پس از ناکامی در فوتبال اروپا بار دیگر به پرسپولیس برگشته است. مرتضی پورعلی‌گنجی پس از چندین سال دوری از فوتبال ایران و حضور در لیگ‌های قطر، چین و بلژیک، پیراهن قرمز پرسپولیس را بر تن خواهد کرد. از طرفی هم اخبار موثقی از انتقال فرشید اسماعیلی، محمد محبی، علی کریمی و پیام نیازمند به فوتبال ایران به گوش می‌رسد. در‌واقع بسیاری از لژیونرهایی که در این مدت فرصت بازی در تیم‌های خود را پیدا نکردند، در حال بازگشت به لیگ ایران هستند.

عدم لژیونر شدن ستاره‌های لیگ 21
برعکس سال‌های گذشته که همواره در پایان فصل فوتبالی، ستاره‌های لیگ ایران تیم‌های خود را ترک می‌کردند و به اروپا یا کشورهای حوزه خلیج‌فارس می‌رفتند، امسال شاهد چنین اتفاقی نبودیم. سعید صادقی، امید نور‌افکن، دانیال اسماعیلی‌فر، سید حسین‌حسینی، مهدی مهدی‌پور، مهدی ترابی و بسیاری دیگر از بازیکنان که عملکرد مطلوبی از خودشان به جا گذاشتند، هیچ کدام لیگ ایران را تا این لحظه ترک نکرده‌اند و گویا تصمیمی برای لژیونر شدن ندارند. احتمالا تجربه ناموفق چند سال اخیر لژیونرهای ایرانی در کشورهای مختلف، باعث شده است که آنها به پیشنهادات خود دست رد بزنند. 

نهایت تلاش برای حضور در جام‌جهانی و جام‌ملت‎های آسیا
شاید مهم‌ترین عاملی که می‌تواند کیفیت و جذابیت لیگ 22 را به حداکثر مقدار خود برساند، پیش رو بودن رقابت‌های معتبر جام‌جهانی و جام‌ملت‌های آسیا است. همه بازیکنان می‌دانند که اگر  با درخشش خود، چشم سرمربی تیم‌ملی را بگیرند و خود را در آخرین لیست‌ اعزامی به این دو مسابقات قرار دهند، آینده فوتبالی آنها روشن‌تر خواهد بود. حضور در این دو رقابت معتبر فارغ از اینکه می‌تواند کارنامه ورزشی آنها در پایان بازنشستگی را پربار کند، می‌تواند مسیر حضور آنها در تیم‌های معتبر خارجی را هموارتر کند و به لحاظ مالی هم برای آنها مفید باشد. در نتیجه در فصل پیش رو، بازیکنان نهایت تلاش و تمرکز خود را به کار خواهند گرفت که با افزایش کیفیت خود بتوانند نظر سرمربی تیم ملی را جلب کرده و به آرزوی حضور در مسابقات جام‌جهانی، دست پیدا کنند.