تاریخ: ۱۴۰۱/۴/۱۴
شنا در سد و تاسیسات آبی مهاباد ممنوع است
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، رئیس سد و نیروگاه مهاباد گفت: شنا کردن در سد مهاباد ممنوع است و درصورت بروز هرگونه اتفاق شرکت آب‌منطقه در قبال آن هیچ مسئولیتی ندارد.
 
رحمانی، رئیس سد و نیروگاه مهاباد روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: متاسفانه شهروندان مخازن سد‌ها را به حالت استخر مانند در نظر می‌گیرند ولی بر خلاف این تصور در لایه‌های پایینی نیز مکش وجود دارد و باتوجه به اینکه سد مهاباد سدی پویا می باشد و در فصل تابستان در اکثر مواقع، آب سد برای مصارف گوناگون رها سازی می شود و خطر کِشش و غرق شدن افراد را افزایش می‌دهد.
وی افزود: نوجوانان و جوانان باتوجه به اینکه به صورت کامل با فنون شنا آشنا نیستند؛ افرادی نیز هستند که نارسایی‌های قلبی و عروقی دارند و گاهاً تا میانه‌های سد پیشروی می‌کنند و دچار گرفتگی عضلانی می‌شوند به همین دلیل خطر غرق شدن در این افراد دوچندان بیشتر از افراد دیگر خواهد بود.
وی تصریح کرد: امور آب در ۱۷ نقطه سد مهاباد تابلوهای هشدار دهنده با مضمون "شنا کردن اکیدا ممنوع" نصب کرده و به دفعات متعددی در رسانه‌ها به شهروندان هشدار داده تا از شنا در سد مهاباد خودداری کنند، در غیر این صورت بروز هرگونه اتفاق، به عهده شخص خاطی است و  شرکت آب‌منطقه هیچگونه مسئولیتی را به عهده نمی‌گیرد.
رحمانی در پایان خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه سد مهاباد فاصله بسیار کمی با مناطق مسکونی شهر و روستاهای اطراف دارد، پیشگیری از ورود افراد به داخل سد دشوار است. پس ابتدا انتظار می‌رود که شهروندان در سواحل و کناره‌های سد که عمق آن متغیر نیست اقدام به آب‌تنی کنند و از پیشروی به محدوده‌های عمیق خودداری کنند و بعد از آن استقرار اکیپ غریق نجات هلال‌احمر همچون سال‌های گذشته می‌تواند تا ۸۰ درصد غرق شدگی در سد مهاباد را کاهش دهد.
 
سد مهاباد به واسطه‌ی نزدیکی به شهر یکی از جاذبه‌های گردشگری است و تنها منبع آب شرب شهر مهاباد می‌باشد و عمق آن در تراز نرمال ۴۷/۵ متر است.
این روز‌ها برخی افراد به ویژه نوجوانان و جوانان با گرم شدن هوا به منظور آب‌تنی به سدها و رودخانه‌ها می‌روند كه متاسفانه در بیشتر مواقع بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست داده و خانواده و اطرافیان را داغدار می‌كنند.
 
به گزارش هاژه، در چند روز اخیر غرق شدگی در سدها و رودخانه‌های استان افزایش چشمگیری داشته و غرق شدگی دو جوان در سد سردشت بعد از گذشت ۱۲ روز جستجو و استفاده از چندین تیم غواصی برای یافتن اجساد آن‌ها ناکام مانده است‌.