تاریخ: ۱۴۰۱/۴/۲۳
در سریلانکا چه خبر است؟

به گزارش هاژه به نقل از رویترز، نخست وزیر سریلانکا از پارلمان این کشور خواست تا شخص دیگری را برای سمت رئیس جمهوری موقت انتخاب کند.

«رانیل ویکرمسینگه» که امروز به سمت کفیل ریاست جمهوری سریانکا انتخاب شد، در پی خشم گسترده معترضان این کشور نسبت به این انتخاب، خواستار معرفی شخص دیگر برای این سمت شد.

تیم رسانه ای رئیس جمهور موقت سریلانکا روز چهارشنبه طی بیانیه ای از درخواست ویکرمسینگه برای انتخاب نخست وزیر جدید خبر داد. در بیانیه‌ تیم رسانه ای نخست وزیر سریلانکا آمده است: رانیل ویکرمسینگه، رئیس‌جمهور موقت و نخست‌وزیر، به «ماهیندا یاپا آبیواردنا» رئیس‌جمهور پارلمان اطلاع داده است تا نخست‌وزیری را معرفی کند که مورد قبول دولت و هم مخالفان باشد.

« گوتابایا راجاپاکسا» رئیس جمهور سریلانکا پس از کناره گیری از قدرت امروز چهارشنبه ازکشور گریخت و طی تماسی با رئیس پارلمان سریلانکا،«رانیل ویکرمسینگه» متحد و نخست وزیر این کشور را به عنوان رئیس جمهور موقت معرفی کرد.

موضوعی که خشم متعرضان سریلانکایی را در پی داشت. معترضان با هجوم به دفتر نخست وزیری سریلانکا خواستار برکناری وی شدند.

ساعاتی پیش منابع خبری به نقل از رئیس مجلس سریلانکا اعلام کردند که رئیس جمهور فراری این کشور، «رانیل ویکرمسینگه» نخست وزیر سریلانکا را بر اساس ماده ۳۷.۱ قانون اساسی به عنوان سرپرست ریاست جمهوری منصوب کرده است.