تاریخ: ۱۴۰۱/۵/۳
مخترع بوکانی موفق به کسب مدال طلا و جایزه ویژه جشنواره بین المللی ثبت اختراعات ژاپن شد
به گزارش هاژه بە نقل از صدای بوکان؛ لقمان علی محمدیان، مخترع جوان بوکانی ضمن شرکت در جشنواره بین المللی ثبت اختراعات که در توکیو ژاپن برگزار شد ، با ایده کمک یار معلولین موفق به کسب مدال طلا و جایزه ویژه این جشنواره شد.
 
شایان ذکر است که این مخترع جوان، قبلا نیز موفق به کسب مقام های متعدد ایده برتر در جشنواره های ملی ، نگارش سه عدد کتاب ، ۶ عدد ثبت اختراع و چندین عنوان علمی دیگر شده است.
این جشنواره توسط سازمان جهانی ثبت اختراعات wipa توسط نمایندگی رسمی کشور تایوان در توکیوی ژاپن برگزار شده است و از انجایی که ایران تیم مرتبط فدراسیون ملی ثبت اختراعات ندارد ، این جوان کورد به صورت آزاد در این جشنواره شرکت کرده است.
لقمان علی محمدیان، در گفتگو با صدای بوکان گفت: افراد ناتوان جسمی همواره به دلایل مادرزادی و یا بر اثر رخ داد ها دچار ناتوانی جسمی بوده و از نظر روانشناسی، بر اساس مقالات و تحقیقات انجام شده در علم روانشناسی این افراد تمایل کمی به گرفتن عکس و ایجاد تصویر از خود به دلیل شرم از ناتوانی جسمی خود دارند ، از این رو هنگام دیدن عکاسی اشخاص دیگر و همچنین در هنگام وجود مناظر و لوکیشن های دلخواه ، تنش روانی در آنها ایجاد میشود که رفته رفته اعتماد بنفس افراد را کاهش خواهد داد و در افرادی که به صورت مادرزادی این مشکل را دارند ، همیشه منجر به احساس کمبود در این افراد میشود.
او افزود: از این رو بر آن شدیم که دستگاهی را طراحی کنیم که افراد ناتوان جسمی با قرار دادن اعضا بدن در آن و تکیه دادن بر روی آن ، به صورت عادی سرپا ایستاده و قادر به ایجاد ژست های دلخواه به صورت سکون داشته و قادر به عکاسی در ظاهر عادی باشند.
این مخترع جوان تصریح کرد: دستگاه کمک یار افراد ناتوان جسمی در هنگام ژست گرفتن در زمان عکاسی ، ایده شرکت داده شده در جشنواره بین المللی ثبت اختراعات کشور ژاپن بود که به صورت تیمی متشکل از اعضای در رشته های مهندسی مکانیک، پزشکی ،مهندسی پزشکی ، الکترونیک ، هنر و فیزیوتراپی با لیدری بنده بود که حائز مقام طلا و جایزه ویژه جشنواره شد. ضمناً دفاع از طرح به صورت انلاین و با زبان لاتین انجام شد.