تاریخ: ۱۴۰۱/۵/۲۶
ترک فعل مدیران در جلوگیری از تصرفات پیگیری می‌شود
به گزارش هاژه، اعضای کارگروه نظارت بر ساخت و ساز شهرستان مهاباد به منظور بررسی وضعیت ساخت وسازهای شهرستان مهاباد تشکیل جلسه داد.
امیر قادری فرماندار مهاباد در این جلسه با اشاره به برخی تصرفات زمین برخی ادارات در شهرستان مهاباد اظهار کرد: شهرداری مهاباد نگهبان زمین هیچ یک از ادارات شهرستان نیست و دستگاه‌های اجرایی موظف به حراست از زمین خود هستند.
وی افزود: در برخی موارد زمین ادارات بمدت چند دهه در نقاط مختلف شهر همچنان بدون تکلیف هستند و به نحوی نسبت به حراست از اموال خود بی توجه شده‌اند و تنها شهرداری را مسوول حراست از آن می‌دانند.
قادری تصریح کرد: به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه شهر مهاباد، کمربند سبز بصورت ویژه باید در دستور کار قرار گیرد.
وی اضافه کرد: شهرداری مهاباد آماده اجرای کمربند سبز در حاشیه شهر است و این اقدام با حفظ مالکیت دستگاه مربوطه باید به نتیجه برسد، چنانچه کاربری زمین مشخص باشد، شهرداری می‌تواند با هماهنگی با دستگاه مربوطه احداث فضای سبز یا پارک را هم در دستور کار قرار دهد.
فرماندار مهاباد در ادامه  نسبت به ترک فعل مدیران مهابادی در خصوص مبارزه با تصرفات هشدار داد و گفت: همانگونه که مسوولیت حراست از زمین‌های دولتی برعهده مدیران است، ترک فعل مدیران در خصوص جلوگیری از تصرفات رصد و پیگیری می‌شود.
وی افزود: اگر مدیران با زبان قانون به پرونده تصرفات ورود پیدا کنند، قطعا دستگاه قضایی و دادستان شهرستان حمایت خواهد کرد.
قادری تصریح کرد: قانون وظایف دستگاه‌ها در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز در داخل شهر و بیرون از محدوده شهری کاملا مشخص است و با ابزار قانونی و جدیت مدیران می‌توان مانع از تصرفات شد.
رحمان پیره بابی رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد نیز از ممنوعیت نقل و انتقال زمین کشاورزی کمتر از 2 هزار و 500 متر خبر داد و گفت: این ممنوعیت نقش بزرگی در کاهش تفکیک زمین‌ها برای احداث خانه باغ و ازبین بردن مزارع کشاورزی دارد، از طرفی زمین کمتر از 2 هزار و 500 متر هیچ نوع بازدهی کشاورزی نخواهد داشت.
وی افزود: بیشتر زمین‌هایی از این دست در حاشیه روستاهای نزدیک به شهر هستند و افراد متقاضی هم کشاورز نبوده و عمدتا برای احداث خانه‌های ویلایی درصدد خرید این نوع زمین‌ها هستند.
پیره بابی تصریح کرد: این موضوع یک نوع تهدید جدی در خصوص اراضی کشاورزی شهرستان است و امیدواریم دستگاه قضایی نیز در این راستا حمایت ویژه‌ای داشته باشد.