تاریخ: ۱۴۰۱/۶/۲
افتتاح 2 طرح گردشگری و کشاورزی در مهاباد

به گزارش هاژه، در اولین روز از هفته دولت، 2 طرح گردشگری و کشاورزی در شهرستان مهاباد افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

با حضور معاون استاندار و فرماندار شهرستان مهاباد و جمعی از مسوولین این شهرستان، اقامتگاه بوم گردی سیران در روستای عیسی‌کند و پروژه آبیاری روستای کلیجه این شهرستان در محور مهاباد – بوکان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

ناصر صدفی رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این شهرستان در آیین افتتاح پروژه بوم گردی روستای عیسی‌کند اظهار کرد: اقامتگاه بوم گردی سیران با ظرفیت 950 نفر/روزدر سال با اعتباری بالغ بر 480 میلیون تومان توسط بخش خصوصی به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: از این میزان اعتبار 400 میلیون تومان آورده شخصی بوده و 80 میلیون تومان نیز تسهیلات پرداخت شده است.

صدفی تصریح کرد: این پروژه در زمینی به مساحت 450 متر مربع و با زیربنای 130 کمتر با معماری سنتی توسط سیران فرهادی بانوی کارآفرین این روستا احداث شده است.

وی اضافه کرد: شهرستان مهاباد به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری استان و غرب کشور با کمبود مراکز اقامتی روبروست و میراث فرهنگی از طرح‌های بوم‌گردی برای افزایش ظرفیت اقامت گردشگران حمایت می‌کند.

امیر قادری فرماندار این شهرستان نیز در آیین افتتاح این پروژه گردشگری از رسانه‌ها خواست نسبت به معرفی اقامت‌گاه‌های بوم گردی شهرستان به گردشگران شهرها و استان‌های همجوار اقدام کنند.

وی افزود: اجرای طرح هادی روستای عیسی کند با توجه به ایجاد این واحد بوم گردی و پتانسیل‌های گردشگری این روستا در دستور کار قرار می‌گیرد.

*افتتاح طرح آبیاری 70 هکتاری کشاورزی در روستای کلیجه*

دومین برنامه اولین روز از هفته دولت به افتتاح پروژه آبرسانی روستای کلیجه اختصاص داشت و در آن با حضور مسوولان این پروژه که جهاد کشاورزی شهرستان متولی آن بود، افتتاح شد.

رحمان پیره‌بابی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مهاباد در این مراسم اظهار کرد: در راستای محرومیت زدایی از مناطق شهرستان مهاباد، پروژه 70 هکتاری آبرسانی کشاورزی این روستا با اعتباری بالغ بر 525 میلیون تومان احداث شده است.

وی با اشاره به مشخصات فنی پروژه افزود: کانال آبرسانی روستای کلیجه به طول 525 متر، با ارتفاع و عرض نیم متر احداث شده که توانایی انتقال 150 الی 170 لیتر آب بر ثانیه را در فصل پر آب دارد.

پیره‌بابی تصریح کرد: مزیت این پروژه استفاده از موقعیت توپوگرافی منطقه در انتقال آب بدون نیاز به برق است.

وی در ادامه خواستار حمایت مسوولان شهرستان برای جذب اعتبارات جهت محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار و محروم شهرستان شد.

در ادامه فرماندار مهاباد با بازدید از وضعیت نانوایی‌های روستای کلیجه با ساکنین این روستا دیدار و گفتگو کرد و در آن ساکنین روستاهای کلیجه و عیسی‌کند مشکلات خود را با فرماندار این شهرستان درمیان گذاشتند.