تاریخ: ۱۴۰۱/۶/۱۷
گزارش تفصیلی از سفر استاندار آذربایجان غربی به مهاباد/ باگردان و خلیفان میزبان مقامات عالی استان بودند

به گزارش پایگاه خبری هاژه، محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی، روز چهارشنبه ۱۶ شهریورماه ۱۴۰۰ و در جریان سفری دو روزه، وارد شهرستان مهاباد شد.

معتمدیان به همراه مدیران ستادی و کل استان و همچنین مسوولان شهرستانی مهاباد، پس از حضور در مزار شهدا، عازم روستای باگردان شد تا از نزدیک مشکلات و مطالبات مردم دهستان منگور شرقی را جویا شود.

مسجد روستای باگردان میزبان استاندار آذربایجان غربی بود و کشاورزان و اهالی منطقه با حضور در این مسجد بە دنبال بیان مشکلات خود بودند.

صبوری، بخشدار بخش خلیفان، ضمن معرفی ظرفیت‌های بخش خلیفان نسبت بە تحقق شعارهای دولت سیزدهم در این بخش ابراز امیدواری کرد.

سلیمان کیمنش، دهیار روستای باگردان بە بیان مشکلات این روستا و روستاهای منطقه پرداخت و مشکل تامین آب آشامیدنی، عدم اجرای طرح‌های عمرانی، عدم تخصیص اعتبار جهت اجرای جدول‌گذاری و هدایت آب‌های سطحی، نبود مدرسه مناسب و مشکلات حوزه راه و جادە دسترسی را از مشکلات مشترک این روستا و روستاهای اطراف آن برشمرد.

عمر سلیمانی، نمایندە شوراهای دهستان منگور شرقی نیز توسعه خانههای بهداشت روستایی، تسهیل در ثبت سند اراضی زراعی، رفع کمبود نهادەهای دامی و کاهش قیمت بالای آن، اجرای طرح‌های آبخیزداری، تسریع در روند مقاومسازی مساکن روستایی، حل مشکلات تلفن همراه و اینترنت، احداث ایستگاه آتش‌نشانی، مناسب‌سازی جادەهای روستایی و توجه درخور بە سرانە آموزشی را از نیازهای محرز و ضروری روستاهای دهستان منگور شرقی برشمرد.

در ادامە هر یک از مدیران کل راه و شهرسازی، آب و فاضلاب، بنیاد مسکن، نوسازی و تجهیز مدارس بە بیان اقدامات انجام‌گرفتە و پروژه‌های دردست اجرا در این منطقه پرداختند.

جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در این گردهمایی گفت: در شان اهالی روستاهای باگردان علیا و سفلی با تقدیم ٢٠ شهید بە انقلاب نیست کە فرزندانشان در مدارس کانکسی تحصیل کنند.

وی تامین آب آشامیدنی دهستان منگور شرقی، جمع‌آوری و تبدیل بە احسن مدارس کانکسی این دهستان، تسریع در تزریق اعتبار بە پروژەهای جادەهای دسترسی روستاها، گازرسانی و اجرای طرح‌های آبخیزداری را از مطالبات اولویت‌دار مردم این منطقه عنوان کرد.

محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربابجان غربی، پیگیری مطالبات مردمی، محرومیت‌زدایی و اشتغالزایی را از اولویت‌های کاری مهم دولت عنوان کرد و گفت با تمام توان در مسیر کمک به حل مشکلات مردم در حوزه های مختلف تلاش خواهیم کرد.

وی افزود: با ایجاد زیر ساخت‌ها و فرصت‌های شغلی زمینه درآمدزایی و مهاجرت معکوس را فراهم خواهیم کرد.

 معتمدیان تاکید کرد: با حذف واسطه‌ها و دادن تسهیلات اشتغال روستایی و واگذاری زمین بە افراد متقاضی از طریق بنیاد مسکن که اختیار آن بە فرمانداران واگذار شدە است، شعار در کنار مردم بودن دولت سیزدهم تحقق خواهد یافت.

پس از این مراسم و گلباران مزار شهدای باگردان، استاندار آذربایجان غربی و هیئت همراه راهی شهر خلیفان شدند تا مسجد جامع این شهر با حضور اقشار مختلف مردم، میزبان مقامات عالی استان و شهرستان باشد.

مامۆستا قادر محمودشیری، امام جمعه شهر خلیفان حضور استاندار آذربایجان غربی و هیئت همراه را در شهر خلیفان و بازدید از مشکلات و سمع مطالبات مردم این دیار را ارزشمند توصیف کرد.

عزیزی، شهردار شهر خلیفان مرکزیت خدمات‌رسانی به ١٠٦ روستای این بخش را یکی از شاخصەهای توجه به شهر خلیفان عنوان کرد و افزود: وسعت بخش خلیفان بە اندازە وسعت استان البرز است کە این ظرفیت، توجه بیشتری از سوی دولتمردان بە بخش و شهر خلیفان را می‌طلبد.

وی احداث درمانگاه شبانەروزی، بازگشایی و تجهیز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، احداث کتابخانه عمومی، تامین آب پایدار، احداث شهرک صنعتی با توجه به آمادەبودن زیرساخت‌ها را از مطالبات مردم منطقه برشمرد.

محمدصالح سلیمان‌زاده، رییس شورای بخش خلیفان مطالبات اصلی مردم بخش خلیفان را در سه حوزه آب، نان و اشتغال تجمیع کرد و گفت: برخی از روستای بخش خلیفان در طول شبانەروز کمتر از ٢٠ دقیقه از آب آشامیدنی برخوردارند و قریب بە ١٦ روستا بە وسیله تانکر آب‌رسانی می‌شوند کە این مسئله اهمیت اجرای پروژه سد کلتپه را بیشتر نمایان می‌سازد.

وی افزود: اداره غله شهرستان مهاباد هر دو ماه یکبار سهمیه آرد خام بە مردم اختصاص می‌دهد و انتظار دارد مردم ١٠٦ روستای بخش خلیفان از ٧ نانوایی موجود اقدام به تهیه نان نمایند. زیبندە نیست کە مردم ما از کمبود نان و آرد بە ستوه آیند.

سلیمان‌زاده تصریح کرد: شغل اکثر مردم بخش خلیفان کشاورزی‌ست که قاطبه آنان گندم‌کارند، ولی متاسفانه معوقات گندم بە آنان پرداخت نمی‌شود.

 جلال محمودزادە، نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: با توجه بە افتتاح پست برق خلیفان، گازرسانی و ظرفیت‌های منطقه و همچنین آمادەبودن زیرساخت‌های لازم، احداث شهرک صنعتی در این شهر ضروری می‌نمایاند.

وی در ادامە بە بیان مشکلات این منطقه در حوزه‌های جاده‌ای، درمانی، آموزشی و عمرانی پرداخت و بر ضرورت برنامەریزی صحیح و تأمين سریع اعتبار از سوی مسوولان تاکید کرد.

محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی دربین مردم خلیفان گفت: حل مشکلات معیشتی، کمک به افزایش درآمد مردم، توسعه شاخص‌های مختلف، تکمیل طرحهای نیمه تمام و عبور از محرومیت، نیازمند برنامه‌ریزی میان‌مدت و بلندمدت، حضور میدانی و جهادی مسوولان و همت همگانی است.

استاندار آذربایجان غربی افزود: کمیته‌ای برای بررسی مصوبات سفرهای شهرستانی تشکیل شده است و فردا با حضور مدیران کل موضوع‌های مختلف بررسی و بعد از تصویب، عملیاتی می‌شود.

وی همچنین از تزریق ٥ میلیارد ریال اعتبار بە شهرداری خلیفان خبرداد و گفت: مشکلات و مطالبات مردم این منطقه پس از بررسی‌های لازم در دستور کار قرار خواهد گرفت.

آخرین برنامە در پایان روز اول از سفر استاندار آذربایجان غربی، مدیران کل و ستادی استان به شهرستان مهاباد، دیدار با خانواده شهید محمدامین احمدی بود.

فردا (پنجشنبه)، روز دوم این سفر، با حضور استاندار در شهر گوک‌تپه ادامە پیدا خواهد کرد.