تاریخ: ۱۴۰۱/۶/۲۳
معاون وزیر صمت: قرعه‌کشی خودرو حذف می‌شود

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت از حذف قرعه‌کشی خودرو تا پایان امسال خبرداد.

 منوچهر منطقی با اشاره به جایگاه صنایع حمل و نقل ایران در جهان گفت: در ارزیابی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، از نظر تولید که دچار افت شدیم، در جایگاه ۱۹ دنیا قرار گرفتیم که سال قبل از آن در جایگاه ۱۸ بودیم؛ لذا در تلاشیم با برنامه‌ریزی و تحقق برنامه‌ها در سال ۲۰۲۳ به جایگاه ۱۲ تا ۱۵ دنیا برسیم.

 

حذف قرعه‌کشی خودرو تا اواخر امسال

منطقی همچنین با بیان این‌که با افزایش تیراژ در بخش خصوصی و خودروسازی‌های بزرگ، تخصیص خودرو و ثبت نام آسان تر خواهد شد، ادامه داد: کاهش تقاضا نشان می‌دهد که خودرو به تعداد کافی عرضه شده است و تا اواخر سال جاری، قرعه کشی به‌طور کامل حذف خواهد شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز نسبت به تعهد زمانی خودروساز حساسیت خاصی دارد و بر اساس تعهدات و زمان تحویل، میزان عرضه خودرو را مشخص می‌کند، و با افزایش تولید و واردات خودرو، صف‌های خرید هم از بین خواهد رفت.

 
به گزارش هاژه؛ وعده‌های حذف قرعه‌کشی در حالی داده می‌شود که هم تقاضا برای خودرو افزایش یافته و هم فاصله قیمت شرکتی و بازاری خودروها بیشتر شده است. از آن سو عرضه محصولات از جانب شرکت‌ها به شدت کاهش داشته است. وعده حذف قرعه‌کشی سال گذشته از جانب وزیر صمت داده شد. وعده‌های که تا کنون عملی نشده است. باید دید در این شرایط که صنعت خودرو ایران در رکود و فقدان کیفیت قرار دارد، می‌تواند به تقاضای بازار پاسخ دهد؟