تاریخ: ۱۴۰۲/۱/۱
حوضخانه رستم‌بیگ مهاباد مرمت شد
به گزارش هاژه، حوضخانه رستم‌بیگ مهاباد با اعتباری بالغ بر 800 میلیون تومان مرمت شد.
آرش شهابی رییس شورای شهر مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: یکی از برنامه‌های شورای شهر در دوره ششم، مرمت و نوسازی سازه‌های تاریخی شامل حوضخانه‌ها، جداره تاریخی شهر، کاروانسرای سیمون و جداره تاریخی شهر است.
وی افزود: مرمت بناها در اولویت است و به همین منظور، مجموعه شورای شهر و شهرداری با اداره میراث فرهنگی هماهنگی لازم را برای صدور مجوز و معرفی مرمت‌کارهای متخصص انجام داد.
شهابی تصریح کرد: مرمت و فضاسازی حوضخانه رستم‌بیگ با اعتباری بالغ بر 800 میلیون تومان انجام شده و امیدواریم حوضخانه رستم‌بیگ به مکانی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری تبدیل شود.
وی در پایان اضافه کرد: توسعه سرای هیمن و تملک منازل مفاخر شهرستان نیز در دستور کار مجموعه شورای شهر و شهرداری قرار دارد.
بابک رستم‌پور شهردار مهاباد نیز در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: یکی از مطالبات شهروندان مهاباد با توجه به پیشینه مهاباد، مرمت آثار تاریخی و باستانی شهر به عنوان جاذبه‌های هویتی شهر است.
وی افزود: مرمت حوضخانه رستم‌بیگ از مهرماه سال گذشته آغاز شد، اما به علت پایان یافتن فصل کاری وقفه‌ای کوتاه در مرمت ایجاد شد، ولی در مجموع در بازه زمانی 3 ماه بصورت کامل مرمت گردید و در حال حاضر آماده بهره‌برداری است.
رستم‌پور تصریح کرد: مرمت حوضخانه شامل ایجاد راه دسترسی مناسب به محوطه حوضخانه، تلفیق مناسب معماری و خوانش با معماری مسجد رستم‌بیگ، کف سازی، جداره‌سازی، بند کشی و مرمت حوضخانه بود.
وی در پایان اضافه کرد: با انجام بندکشی محوطه داخلی، حوضخانه رستم‌بیگ آماده بازدید و بهره‌برداری است تا علاقمندان از آن بازدید کنند.