تاریخ: ۱۴۰۲/۲/۲۱
موزه خوشنویسی در سنندج راه‌اندازی می‌شود

شهردار سنندج از راه‌اندازی موزه خوشنویسی در سنندج خبر داد و گفت: معتقدیم توسعه و تقویت برنامه‌های هنری و فرهنگی نقش بسزایی در کاهش آسیب های اجتماعی و ایجاد حس تعلق خاطر در شهروندان دارد.

 

ب سیدانور رشیدی عصر امروز در آئین افتتاح نمایشگاه خوشنویسی که به مناسبت هفته سنه و با حضور استاندار و جمعی از خوشنویسان در گالری سوره سینما بهمن صورت گرفت، اظهار کرد: سرمایه‌های فرهنگی و هنرمندان هر جامعه به نوعی ظرفیت‌های توسعه فرهنگی و به تبع آن توسعه اجتماعی و اقتصادی آن جامعه را پیش رو دارند.

 

شهردار سنندج با تاکید براینکه رشد، توسعه و ارتقای سرمایه‌های فرهنگی جامعه را به سمت سامان و پویایی سوق می‌دهد، افزود: به عنوان شهردار سنندج توجه به ارتقای شاخص‌های فرهنگی و هنرمندان در شهری که عنوان شهر خلاق موسیقی جهان و پایتخت کتاب ایران ردارد، تکلیف می‌دانیم.

 

به گفته رشیدی، معتقدیم توسعه و تقویت برنامه‌های هنری و فرهنگی نقش بسزایی در ایجاد نشاط جامعه، کاهش آسیب‌های اجتماعی و ایجاد حس تعلق خاطر در شهروندان دارد و در این راستا هرچه در توان داشته باشیم دریغ نخواهیم کرد.

 

وی اظهار کرد: با رایزنی‌ و پیگیری‌ لازم، مجوز ایجاد فضاهای فرهنگی در زمین‌های تپه شیخ محمدباقر و تایله از اوقاف اخذ شده تا بتوانیم زمینه رونق هرچه بیشتر فعالیت‌های فرهنگی و هنری را در شهر خلاق موسیقی جهان فراهم سازیم.

 

شهردار سنندج افزود: حمایت از هنر و هنرمندان را تکلیف خود می‌دانیم در صورت همکاری ارشاد اسلامی در تامین اعتبارات لازم و همچنین توافق اوقاف با طرح پیشنهادی خانه خوشنویسان آمادگی ایجاد موزه خوشنویسی را در پشت آموزش و پرورش ناحیه 2 یا تایله سنندج داریم.

 

رشیدی اضافه کرد: اقتصاد هنر باید تقویت شود تا شاهد رونق هرچه بیشتر فعالیتی های هنری در شهر فرهنگی سنندج باشیم.

 

امجد افتخار رئیس انجمن خوشنویسان استان کردستان نیز در این مراسم اظهار کرد: قشر هنرمند در هرجامعه‌ای به عنوان یک سرمایه بزرگ دارای ارزش و جایگاه خاصی هستند.

 

وی گفت: حمایت مسئولان و متولیان نقش مهمی در پویایی و تقویت هنر دارد و شهر با هنر و هنرمندان زیبا می‌شود چرا که فعالیت‌های هنری و فرهنگی سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

 

افتخار خدمت صادقانه را بهترین مولفه برای ماندگاری نام انسان‌ها دانست و اذعان کرد:  سنندج شهر فرهنگ، هنر، ادب و اخلاق است از این ظرفیت ها باید به نفع رونق و توسعه شهر بهره گرفت.

 

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های مختلف باید در مسیر رونق اقتصادی شهر قرار گیرد، گفت: وزنه سنگین هنرمندان این دیار از ظرفیت‌های قابل توجه برای رونق گردشگری در شهر خلاق موسیقی جهان است.

 

رئیس انجمن خوشنویسان استان کردستان عنوان کرد: ایجاد برخی زیرساخت‌ها در حوزه هنر می تواند تاثیر بسزایی در جذب توریست و رونق اقتصادی در این شهر داشته باشد.

 

افتخار با تاکید براینکه ایجاد موزه خوشنویسی از نیازهای اساسی در شهر سنندج است، گفت: در دوره‌ها و برنامه‌های مختلف چنین درخواست بارها به مسئولان وقت گفته‌ایم اما اما نتیجه‌ای حاصل نشد.

 

وی افزود: بزرگترین آثار خوشنویسی به زبان کردی نوشته شده را از اساتید مطرح کشور همچون استاد امیرخانی، استاد کابلی، استاد شیرازی، استاد حسینی و ...جمع آوری کرده ایم اما متاسفانه این مجموعه بی نظیر به جای اینکه در معرض دید عموم قرار گیرد در یک انبار خاک می خورد.

 

رئیس انجمن خوشنویسان استان کردستان خطاب به استاندار کردستان و شهردار سنندج، گفت: اگر می خواهید نامتان را در فرهنگ و هنر این شهر برای همیشه ماندگار کنید در مسیر ایجاد موزه خوشنویسی گام بردارید.

 

افتخار اضافه کرد: ایجاد این ظرفیت می تواند به تقویت انگیزه در فعالیت بیشتر هنرمندان فعال در این عرصه کمک شایانی داشته باشد.

 

وی از شهردار سنندج بابت قول مساعد برای ایجاد موزه خوشنویسی تقدیر کرد و گفت: قطعا این حرکت ماندگاری است که در کارنامه موفقیت های شهردار به ثبت می رسد.