تاریخ: ۱۴۰۲/۷/۳۰
رونمایی عربستان از پروژۀ خیره‌کنندۀ «لیجا»
پروژۀ عظیم «نئوم» در عربستان از طراحی پنجمین منطقۀ خود با عنوان «لیجا» رونمایی کرد. این منطقه شامل یک هتل با نمای کاملا آینه‌ای، یک هتل صخره‌مانند و یک هتل چندین طبقه و پله پله می‌شود.
پروژۀ لیجا در یک درۀ باستانی با چشم‌اندازی خیره‌کننده ساخته میشود؛ دره‌ای که از خلیج عقبه آغاز می‌شود و در برخی از نقاط، عمق آن به بیش از 400 متر می‌رسد.
آنطور که مسئولان پروژه گفته‌اند هر یک از این هتل‌های لوکس و خارق‌العاده دارای بیش از 40 اتاق و سوئیت هستند. این سه هتل در طول جاده‌ای ساخته می‌شوند که مسیر طبیعی دره را دنبال می‌کند.
هتل «اَدوِنچر» که طبقات مختلف آن به صورتی پله پله در دامن صخره‌های پرشیب ساخته خواهند شد، دارای تراس‌هایی معلق بر فراز دره و استخرهای شنا خواهد بود.
کریس فن دویجن یکی از معمارانی که در این پروژه مشارکت دارد می‌گوید: «هر ساختمانی که در نئوم طراحی می‌شود، قرار است در توازن و تطابق کامل با طبیعت و چشم‌انداز منطقه ساخته شود».
هتل «اوسیس» نیز که توسط یک معمار ایتالیایی طراحی شده، شبیه خوشه‌ای از اشکال هندسی است که انگار از دل صخره‌ها سر برآورده‌اند. طبق گفتۀ مسئولان پروژه، این هتل شامل باغ‌هایی معلق، یک عرشه برای تماشای چشم‌انداز و یک استخر بر روی بام خواهد بود.
آخرین هتل این پروژه نیز هتل تندرستی (Wellness) نام دارد که استودیوی معماری «کیلا دیزاین» آن را طراحی کرده است. این هتل شامل دو ساختمان عمودی آینه‌پوش است که درست در مقابل یکدیگر قرار دارند و یک طبقه از آن‌ها به طور کامل به امور مربوط به سلامت و تندرستی اختصاص خواهد داشت. در بالای ساختمان‌ها نیز استخرهای بزرگ خودنمایی خواهند کرد.
پروژۀ نئوم در نهایت شامل ده منطقه خواهد بود که در مجموع مساحت 10200 مایل مربع را در بر خواهند گرفت. تا قبل از این چهار منطقۀ دیگر نئوم رونمایی شده بودند که شهر عمودی «خط» یکی از آن‌ها بوده است.