تاریخ: ۱۴۰۲/۸/۲۲
«پناهندگی اقلیمی» استرالیا برای ساکنان جزیره‌ای که زیر آب می‌رود

دو جزیره از ۹ جزیره مرجانی «تووالو» به دلیل تغییرات اقلیمی تا حد زیادی زیر آب رفته‌اند و کارشناسان تخمین می‌زنند که این کشور کوچک تا ۸۰ سال آینده به طور کامل غیر قابل سکونت شود.

 

مقامات کانبرا، پایتخت استرالیا اعلام کردند که بر اساس توافقنامه‌ای با «فونافوتی»، پایتخت تووالو، به شهروندان این کشور جزیره‌ای که به دلیل بالا آمدن آب‌ها تهدید می‌شود، اجازه «ویژه» برای سکونت و کار در استرالیا می‌دهد.

 

«آنتونی آلبانیزی» و «کائوسا ناتانو»، نخست وزیران استرالیا و تووالو در بیانیه مشترکی اعلام کردند: ما معتقدیم که شهروندان تووالو شایسته انتخاب زندگی، تحصیل و کار در مکان دیگری هستند زیرا تغییرات آب و هوایی در حال بدتر شدن است.

 

این توافقنامه در کنار اختصاص حقوق «ویژه‌» برای افرادی که به استرالیا وارد می‌شوند، کانبرا را متعهد می‌کند که در صورت تهدیدات محیطی و تغییرات اقلیمی به تووالو کمک کند.

 

در متن توافقنامه کانبرا و فونافوتی، بر بهره‌مندی «محترمانه» شهروندان تووالو از خدمات استرالیا تأکید شده است.

 

مجمع‌الجزایر کوچک تووالو با جمعیت ۱۱ هزار نفر از جمله مناطقی است که با بیشترین تهدیدات محیطی با توجه به تغییرات اقلیمی و افزایش سطح آب‌ها مواجه است.

 

دو جزیره از ۹ جزیره مرجانی تووالو تا حد زیادی زیر آب رفته‌اند و کارشناسان تخمین می‌زنند که این کشور کوچک تا ۸۰ سال آینده به طور کامل غیر قابل سکونت شود.

 

همچنین در ماه اکتبر، ناتانو به خبرگزاری فرانسه گفته بود که در صورت عدم اتخاذ تدابیر لازم، این مجمع‌الجزایر در خطر «ناپدید شدن از روی سطح زمین» قرار دارد.

 

بر اساس متن این توافقنامه، شهروندان تووالو این امکان را خواهند داشت که «پیوندهای عمیق اجدادی» خود را حفظ کنند که آن‌ها را با سرزمین و دریای‌شان مرتبط می‌کند.

 

نخست وزیر تووالو گفت که این توافقنامه نشان‌دهنده «امید» و «گامی بزرگ به جلو» برای برقراری ثبات در منطقه است.