تاریخ: ۱۳۹۶/۴/۲۵
پتروشیمی مهاباد به نام بومی ها به کام غیربومی ها
نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت پتروشیمی مهاباد از کمترین نیروی متخصص مهابادی در بخش‌های تولید خود استفاده کرده و تنها نام این شهر را یدک می‌کشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، جلال محمودزاده  در رابطه با شرکت پتروشیمی مهاباد و تعداد نیروی بومی متخصص به کار گرفته شده در این شرکت عظیم تولیدی اظهار داشت: 30 شهریور سال 1383 زمانی که کلنگ احداث شرکت پتروشیمی مهاباد بر زمین زده شد، مسئولان و اهالی شهرستان مهاباد به آینده شغلی فرزندان خود امیدوار شدند .

وی افزود: مرحله احداث این شرکت در سال 1394 پس از کش و قوس‌های فراوان پایان یافت و در بیست و پنجم بهمن ماه همان سال شرکت پتروشیمی مهاباد توانست نخستین محموله خود را به مقصد هند ارسال کند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اما در این بین آنچه که عاید جوانان تحصیل کرده و جویای کار مهابادی شد تنها جذب تعدادی کارگر در سخت ترین و زیان آورترین قسمت‌های این شرکت عظیم تولیدی بود، شرکتی که هم‌اکنون حدود 625 نیرو را در اختیار داشته و بیشتر نیروها غیر بومی هستند .

وی ادامه داد: آن زمان بود که مشاهده شد، آنچه که مردم مهاباد و مسئولان این شهر سال‌ها به آن دل‌خوش کرده بودند، تنها به کام دیگران بود و آنچه عاید این شهر شده، تنها نام مهاباد است که بر تابلوی این شرکت نقش بسته است.

محمودزاده با بیان اینکه این تناقض و عدم به‌کارگیری نیروهای متخصص بومی باعث شد که مردم مهاباد در مراجعات متعدد اعتراضات خود را از این بی‌عدالتی اعلام بدارند گفت: بنده نیز به عنوان نماینده مجلس در شورای اسلامی و نماینده مردم این شهرستان، براساس وظیفه، این اعتراضات را بارها به گوش مسئولان زی‌ربط رسانده و در سفر اخیر ریاست جمهور به شهرستان مهاباد ضمن عدم همراهی ایشان در افتتاح مرحله بهره‌برداری پتروشمی مهاباد، این اعتراضات را به وی منعکس کردم.

وی بیان کرد: پس از اعلام اعتراضات مختلف سرانجام در مجلس هشتم صورتجلسه‌ای را با همراهی وزارت نفت و مسئولان امر شرکت پتروشیمی تنظیم کرده که برابر این صورتجلسه باید 50 درصد از نیروهای به‌کار گرفته شد در شرکت پتروشیمی مهاباد بومی این شهرستان باشند.

محمودزاده در زمینه سرانجام این صورتجلسه افزود: متاسفانه کارفرمایان این شرکت به این بهانه که پتروشیمی مهاباد یک شرکت خصوصی است به این صورتجلسه رسمی اعتنایی نکرده و همچنان نیروهای تخصصی این شرکت را از سایر شهرها به کار گرفته‌اند .

وی تصریح کرد: هم اکنون به منظور رفع این مشکل از طریق کمسیون انرژی و کمسیون صنایع پیگیر دریافت حق مسلم مردم مهاباد در به‌کارگیری جوانان تحصیل‌ کرده این شهر در شرکت پتروشیمی مهاباد بوده و انتظار است که مسئولان و مقامات کشوری با توجه به معضل بیکاری که گریبان درصد زیادی از جوانان مهابادی را گرفته برای حل این معضل توجه ویژه به خرج دهند
منبع: فارس