تاریخ: ۱۳۹۶/۹/۱
نفسهای آخر دریاچه ارومیه/ 92 درصد دریاچه خشک شده است

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز چهارشنبه 1 آذرماه 96 نشست ستاد استانی احیاء دریاچه ارومیه با حضور مشاور بخش آب و کشاورزی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در سالن جلسات فرمانداری مهاباد برگزار گردید.

در این جلسه گزارش هایی از اقدامات سازمان جهاد کشاورزی و همچنین ستاد احیاء قرائت شد.

فیض اله شمس مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی استان آدربایجان غربی با اشاره به کاهش 40 درصدی مصرف آب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه گفت: اجرای سیستم های نوین آبیاری، گسترش طرح های آبیاری تحت فشار و همچنین یک سری اقدامات عملی به منظور احیای دریاچه ارومیه انجام شده است.

مشاور بخش آب و کشاورزی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسه اظهار کرد: دولت به شدت نگران دریاچه ارومیه است، لذا سوای تمام مشکلات مالی که دامنگیر دولت است اعتبارات خوبی در راستای احیای دریاچه تخصیص داده شده، چرا که زندگی 5 میلیون نفر به طور مستقیم و 15 میلیون نفر به طور غیر مستقیم تحت تاثیر این دریاچه می باشد.

شجاع اضافه کرد: متاسفانه تنها 8 درصد حجم آب دریاچه ارومیه باقی مانده و تلاش و هماهنگی استانداران و فرمانداران و نمایندگان استان و شهرستانهای مجاور می بایست بیش از پیش باشد.

فرماندار مهاباد نیز ضمن اشاره به اینکه دریاچه ارومیه هویت این استان است گفت: اجتماعی شدن مشکل دریاچه ارومیه می تواند تا حدود زیادی راه گشای وضعیت بحرانی کنونی باشد.

ایرج شجاعی افزود: سمن های فعالی در استان و شهرستان وجود دارد که می توانند ضمن همکاری با ستاد احیاء اقدماتی عملی در راستای اجتماعی نمودن آن بردارند.

عکس: بهروز جلفایی آذر