تاریخ: ۱۳۹۷/۱/۷
روز ماندگار تئاتر در مهاباد با تقدیر بی سابقه از هنرمندان و مسئولان

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، روز جهانی تئاتر با حضور دکتر قطب الدین صادقی مهمان ویژه مراسم و استاد برجسته هنرهای نمایشی، تجلیل از افتخارآفرینان، پیشکسوتان و فعالان این عرصه برگزار شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان مهاباد در ابتدای مراسم ضمن تقدیر و تشکر از برگزار کنندگان این مراسم اظهار کرد: سی امین سالگرد تاسیس انجمن هنرهای نمایشی مهاباد با تقدیر از هنرمندان جوان و پیشکسوت در عرصه تئاتر درحالی برگزار می شود که شاهد تحولی در این عرصه می باشیم.
 
وی افزود: فعالیت خستگی ناپذیر انجمن هنرهای نمایشی و حمایت مسئولان شهرستان همواره قابل ستایش و تقدیر است. 

رییس انجمن هنرهای نمایشی مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: روز 27 مارس در جهان  و 7 فروردین با توجه اثر گذاری تئاتر بر فرهنگ غرب و پیشرفت جوامع به نام روز تئاتر نامگذاری شده و از سال گذشته نیز روز تئاتر در تقویم کشور گنجانده شده است.

بختیار پنجه ای افزود: انجمن هنرهای نمایشی مهاباد یکی از باسابقه ترین و قدیمی ترین انجمن های شهرستانها است و امسال سی امین سالگرد تاسیسش را برگزار می کند.

وی تصریح کرد: امسال سومین سال برگزاری این مراسم بصورت منسجم است، در سالهای گذشته نیز بصورت غیر متناوب روز تئاتر در مهاباد برگزار شده و دلیل آن رسمی نشدن این روز در مراسمات ملی کشور بود به نحوی که در سالهای گذشته 1 ماه به عنوان اردیبهشت تئاتر ایران تعریف می شد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی در ادامه از فعالیت 2 گروه رسمی و تشکیل پرونده و معرفی 3 گروه تئاتر دیگر برای ثبت رسمی خبر داد و گفت: تلاش بر این است همچنانکه در سالهای گذشته تئاتر و گروهای تئاتر مهاباد خوش درخشیده اند امسال نیز در عرصه کشوری و حتی بین المللی خوش بدرخشند.

پنجه ای در ادامه با ارائه گزارشی از عملکرد و فعالیت های انجمن در سال گذشته اظهار کرد: مهمترین کار انجام شده در سال گذشته ایجاد اتاق فکر برای مدیریت هرچه بهتر و تداوم آن برای ادوار آینده است.

وی افزود: حضور در جشنواره تئاتر کوردی، تاسیس خانه تئاتر، کسب مجوز برای دفتر تئاتر آیین های سنتی در مهاباد برای اولین بار و 12 اجرای عمومی  تنها بخشی از عملکردهای این انجمن است.

بختیار پنجه ای در ادامه از برنامه های آینده این انجمن خبر داد و گفت: برگزاری سی امین سالگرد تاسیس انجمن هنرهای نمایشی مهاباد، اولین برنامه این انجمن بود که برگزار شد و در ماه اردیبهشت جشنواره نمایشنامه خوانی، سمینارهای تخصصی نقد و بررسی تئاتر استان و برگزاری جشنواره تئاتر آیین های سنتی در طول سال نیز از برنامه های این انجمن در سال جاری است.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی مهاباد در پایان با اشاره به رتبه آخر مهاباد در استان از نظر فضای فیزیکی و امکانات، از مسئولان خواست با نگاهی جدی تر به تئاتر مهاباد، در راستای ارتقای وضعیت کنونی گام بردارند.

دکتر قطب الدین صادقی مهمان ویژه و استاد برجسته هنرهای نمایشی نیز در این مراسم اظهار کرد: تئاتر ریشه در تاریخ و فرهنگ دارد و هیچ کشور تاریخی و متمدنی را نمی توان یافت که تئاتر و هنرهای نمایشی نداشته باشد.

وی که به عنوان مهمان ویژه این مراسم حضور داشت به سخنرانی در رابطه با تاریخچه ی شکل گیری تمدن و تئاتر در فرهنگ ها و مقایسه هنرهای نمایشی یونان باستان با فرهنگ سامی پرداخت و گفت: یونان باستان با تبدیل جنگهای داخلی به المپیاد ورزشی و تبدیل ستیز طبقاتی به نمایش و فرستادن نمایندگانشان بر روی صحنه تحولی بنیادین در ساختار فرهنگ جهان ایجاد کرده اند به نحوی که با گذشت چندین هزار سال مسائل و روایت های آنان برای ما تازگی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن انتقاد از بها ندادن به نمایش و هنرهای نمایشی اظهار کرد: اساس تئاتر دیالوگ است و مبنای دموکراسی بر روی دیالوگ بنا شده است.

وی افزود: جای بسی تامل است که در کشور فرانسه هر شب 600 نمایش اجرا می شود و هر روز 1 هزار فیلم اکران می شود و سهم کشور ما در مقایسه با آن بسیار ناچیز است، برای مثال در استان کوردستان تنها 12 تالار برای نمایش وجود دارد، در رابطه با مهاباد نیز علی رغم تاریخ درخشان و پرسابقه می بینیم که تنها سالن آن فاقد هرگونه استاندارد می باشد.

ادامه مراسم با قرائت پیام روز جهانی تئاتر از سوی کوچکترین عضو انجمن هنرهای نمایشی مهاباد و اجرای موسیقی و تجلیل از 50 نفر از افتخار آفرینان، پیشکسوتان و فعالان عرصه هنرهای نمایشی در 4 بخش همراه بود. در این مراسم از دکتر قطب الدین صادقی استاد برجسته هنرهای نمایشی و بزرگان هنرهای نمایشی با اهدای مدال، تندیس و لوح تقدیر شد.

امید خاکپور مسئول برگزاری مراسم و سرپرست گروه اهورای مهاباد در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: تئاتر مهاباد با سابقه ای درخشان و وجود پیشکسوتانی نامدار همواره دارای کارنامه فاخر هنری علی رغم کمبود شدید امکانات بوده است.
وی افزود: حمایت معنوی بزرگان تئاتر مهاباد و حمایت مسئولان شهرستان بخصوص ریس اداره فرهنگ و ارشاد مهاباد یکی از نقاط قوت برای اعتلای جایگاه مهاباد در تئاتر می باشد.
وی با ارزنده خواندن تلاشهای پیشکسوتان و مسئولان اظهار کرد: به پاس تلاش ها و حمایت های بی دریغشان در بخش تقدیر از فعالان و حامیان هنرهای نمایشی از اعضای دوره چهارم و پنجم شورای اسلامی شهر مهاباد،از نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، فرماندار سابق و فرماندار فعلی شهرستان، شهرداران دوره گذشته و فعلی، صداوسیمای مرکز مهاباد، پایگاههای خبری هاژه و بینەر و همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی و رییس سابق و فعلی اداره فرهنگ و ارشاد مهاباد به پاس تلاش ها و حمایتهایشان تقدیر به عمل آمد.
 
وی در پایان با تقدیر و تشکر از حضور پرشور علاقمندان به تئاتر در این مراسم ابراز امیدواری کرد با حمایت مسئولان و پیشکسوتان و تلاش گروهای تئاتر در مهاباد در سال 97  اهداف تعیین شده از سوی انجمن به عملکرد تبدیل شوند.