تاریخ: ۱۳۹۷/۱/۱۶
مهاباد مقصد بیش از 520 هزار گردشگر ایرانی و خارجی

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مهاباد در کنفرانس خبری با رسانه ها از افزایش چشمگیر گردشگران نوروزی نسبت به سال گذشته و بازدید 520 هزار گردشگر از مهاباد خبر داد.
آرش شهابی در گفتگو با خبرنگار هاژه اظهار کرد: از مورخه 26 اسفند ماه سال 96 تا 15 فروردین 97 مهاباد میزبان بیش از 52 هزار نفر گردشگر اقامت کننده بود که 33 هزار و 700 نفر از آنها در قالب ستاد اسکان فرهنگیان و 16 هزار نفر دیگر نیز در 24 مرکز اقامتی شامل 9 هتل و هتل آپارتمان، 12 مهمانسرا و 3 خوابگاه اسکان داده شدند.
وی افزود: نزدیک به 468  هزار گردشگر نیز از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی شهرستان بازدید کردند که در این میان غار سهولان با 33 هزار بازدید بیشترین میزان بازدید کننده را به خود اختصاص داده است.
وی در ادامه از برپایی 4 نمایشگاه صنایع دستی، 3 سیاه چادر برای استراحتگاه  در نقاط مختلف و برپایی 5 چادر سلامت با همکاری خیرین سلامت خبر داد و گفت: هنرمندان عرصه صنایع دستی در 25 غرفه نزدیک به 30 میلیون تومان درآمد داشته اند و سیاه چادرها با ارائه غذاهای محلی و معرفی فرهنگ و هنر شهرستان و راه اندازی اتوبوس گردشگری برای سومین سال پیاپی نقش مهمی را در جذب گردشگران و رضایت انها ایفا نموده اند.
رئیس میراث فرهنگی مهاباد در ادامه از اقامت 200 گردشگر خارجی در نوروز امسال خبر داد و گفت: این آمار از اقامت گردشگران در مراکز اقامتی شهرستان استخراج شده و گرنه با توجه به موقعیت شهرستان مهاباد و روابط خویشاوندی بین شهروندان مهاباد و کشورهای مجاور و اروپا این آمار قطعا افزایش می یابد.
وی افزود: بیشتر گردشگران خارجی که مهاباد را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند از کشورهای عراق (اقلیم کوردستان)، آذربایجان، ترکیه، اسپانیا و اتریش بوده اند.
شهابی در ادامه از تلاش برای ثبت آیین سنتی " بێڵندانە" خبر داد و گفت: تلاشها برای به ثبت رساندن این آیین سنتی و چندین آیین سنتی دیگر و تبدیل این مراسم ها به جشنواره  در دستور کار قرار دارد.
وی در ادامه از برگزاری مسابقه رالی خانوادگی در مهاباد با همکاری اداره ورزش و جوانان شهرستان در صورت جذب اسپانسر خبر داد و گفت: با اجرای این مسابقات ورزشی فرهنگی و برگزاری جشنواره ها در طول سال درصدد افزایش شمار گردشگران هستیم.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهاباد در ادامه با تاکید بر نقش رسانه ها در معرفی جاذبه های گردشگری از تلاش رسانه های شهرستان برای اطلاع رسانی و جذب گردشگر تقدیر و تشکر کرد.
در پایان این کنفرانس خبری،  پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، خبرگزاری ایرنا (دفتر مهاباد) ، صدا و سیما مرکز این شهرستان به عنوان رسانه های برتر در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری معرفی شدند و از خبرنگاران فعال در حوزه گردشگری تجلیل شد.