تاريخ: ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ خرداد ساعت ۲۰:۷ بازدید: 1006      نظرات: 0      کد مطلب: 11147
ورزشکاران مراقب باشند

گزارشی از یک فاجعه/ با رویای قهرمانی به استقبال مرگ نروید


هاژه_ علاقه دیوانه وار به داشتن عضلات درهم پیچیده و بدن‌های حجیم، پدیده و عشق تازه‌ای نیست، صرف نظر از تاریخ هزاران ساله نمایش عضلات در مجسمه‌های یونانی و رومی، تبلیغات اغوا کننده جهان سرمایه‌داری و غولهای تجارت جهانی بر عضلات انسان عمری بالغ بر 1 قرن دارد.
سو استفاده غولهای تجارت جهانی و صنعت قهرمان‌سازی هالیوود از جنون‌های دهه 20 تا 30 سالگی جوانان در دهکده جهانی از دهه 1980 میلادی به اوج خود رسید. رویای امریکایی با تبلیغ سیکس پک سیلوستر استالونه(رامبو) و دور بازوی آرنولد توسط غول صنعت سینمای هالیوود و شرکتهای داروسازی به سرعت قاره‌ها را درنوردید و به‌سرعت جوانان را شیفته عضلاتی کرد که به قیمت جانشان تمام شد.
خارج شدن ورزشکاران کشورهای توسعه یافته از گردونه رقابتهای مستر المپیا و حضور پر رنگ قهرمانانی از کشورهای ایران و سایر کشورهای جهان سوم گویای این مطلب است که افکار عمومی و ورزشکاران حرفه‌ای در کشورهای غربی با آگاهی یافتن از موج تبلیغات هالیوود و  صنعت دارو سازی آمریکا از اهداف پشت پرده باخبر شده‌اند و ریسک کردن به قیمت نابودی خود را از زندگی حذف نموده‌اند.
اعتیاد روحی و روانی ورزشکاران جوان به خودشیفتگی و عضلات درهم تنیده بسیاری از جوانان 15 تا 30 ساله را در چند قدمی انواع بیماری‌های ناشناخته، سرطان و تومور قرار داد و این روند همچنان در کشورهای جهان سوم بخصوص ایران به قوت خود باقی است.
نسخه پیچی برخی مربیان برای ورزشکاران حرفه‌ای که رویای داشتن کوه عضله را به مثابه ثروت کوه الماس می‌بینند چندان سخت نیست، لذا بسیاری را در کنار باشگاه داری به سمت ایجاد مغازه‌های مکمل فروشی، تزریق انواع هورمون‌های استروئیدی، تستسرون، آنابولیک، انسولین و ... تشویق کرده که سود حاصل از آن به مراتب بیشتر از باشگاه داری است.
در این میان کم نیستند جوانان عجول، پر انرژی و ساده لوحی که با رویای قهرمانی در دام خرید انواع مکمل، آمپولهای هورمونی و... می‌افتند و ناخواسته صدها نوع بیماری ناشناخته را به‌جان می‌خرند.
سبقت گرفتن از یکدیگر برای داشتن عضله‌ای بیشتر و مالکان برخی باشگاهها با علم ناقص خود فاجعه‌ای را رقم زده که تبعات آن بعد از یک دهه نمایان شده و اخیرا با مرگ یکی از قهرمانان این رشته و مبتلا شدن قهرمانی دیگر به سرطانی نادر مورد توجه رسانه‌ها و خبرنگاران قرار گرفته است.
 
تجربه‌ای تلخ از عوارض مصرف افراطی مکمل و درمانهای بدنسازی
 
بیت الله عباسپور متولد هجدهم بهمن سال 1358 در استان کوردستان و شهر بیجار بود که لقب دومین بدنساز قرن ایران و ده‌ها قهرمانی را در سطح کشور و بین الملل در کارنامه داشت و در این اواخر کوه عضله ایران نیز نام گرفته بود تا سرانجام به علت بیماری نادر "واسکولیت"، پس از مدت‌ها تحمل درد و بستری بودن، در سن 36 سالگی دار فانی را وداع گفت.
 
بدنسازان مورد علاقه ی او رونی کلمن و فیل هیث بودند ولی در رسیدن به جایگاه آنها ناکام ماند.
بیماری