تاريخ: ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۱ تير ساعت ۱۶:۱ بازدید: 539      نظرات: 0      کد مطلب: 4238

چاه های غیرمجاز تهدید جدی برای سفره های آب زیر زمینی مهاباد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، روز چهارشنبه 21 تیرماه جلسه شورای حفاظت از منابع آب به معاونت استاندار و فرماندار ویژه در سالن جلسات فرمانداری مهاباد برگزار شد.

در ابتدای این جلسه عبدالهی رئیس اداره امور آب مهاباد به ارائه آمار از بارندگی و وضعیت سد مخزن مهاباد در مقایسه با سال گذشته و قرائت مصوبات جلسه قبل این شورا پرداخت. 

مهندس عزیزی از اداراه جهاد کشاورزی نیز اظهار کرد: متاسفانه در چند سال اخیر بخش کشاورزی به خاطر اعمال محدودیت های ستاد احیای دریاچه ارومیه در رهاسازی آب برای مصارف کشاورزی با مشکل روبرو شده است که امیدواریم با اجرای طرح های آبیاری تحت فشار و میزان اختصاص آب بیشتر به کشاورزان این مشکلات کاهش پیدا کند.

معروفی رئیس ادره آب و فاضلاب مهاباد نیز نسبت به کاهش کد ارتفاعی سد مهاباد به 1340 متر هشدار داد و گفت: رسیدن به این ارتفاع خط قرمز است و مشکلات اساسی برای تهیه آب شرب و کیفیت شهر ایجاد خواهد کرد، لذا برای جلوگیری از رسیدن به این میزان باید برنامه ریزی های لازم صورت پذیرد. 

دکتر قادری از نخبگان بخش کشاورزی نیز ضمن انتقاد از هدر رفت آب در بخش کشاورزی گفت: برابر آمار هدر رفت آب در بخش کشاورزی در سطح جهان حدود 9 درصد است که این میزان در ایران بین 28 تا 30 درصد است که با توجه به بحران آب قابل قبول نمی باشد. وی همچنین نسبت به پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی و احتمال فرو نشست زمین با توجه به برداشت های غیرمجاز هشدار دارد. 

خالدی از اعضای کانون حفظ محیط زیست مهاباد اظهار کرد: توسعه باغات در حاشیه سد مهاباد در چند سال اخیر به شدت افزایش یافته است که باعث مشکلات عدیده ای برای آب و مخزن سد مهاباد شده است. وی همچنین خواستار تملک زمین های اداره امور آب در اطراف و حاشیه سد مهاباد شد.

دکتر شجاعی فرماندار مهاباد گفت: خوشبختانه در چند سال اخیر اهمیت مبحث آب در جامعه برجسته و به گفتمان تبدیل گشته است که نیاز به حسایت بیشتر و الگوسازی برای مصرف آب در بخش  های مختلف دارد.

وی افزود: در کشورهای اروپایی و آمریکایی بیشترین اشتغال در بخش خدمات است اما در کشور ایران و بخصوص منطقه ما بیشترین شغل ها در بخش کشاورزی ایجاد می شود که با توجه به سنتی بودن این بخش و هدر رفت فراوان آب به صرفه نیست و می بایست با برنامه ریزی های مناسب در صدد تغییر زیرساخت ها و نگرش برآیم.

فرماندار مهاباد تصریح کرد: متاسفانه آمار چاه های غیرمجاز موجود در شهرستان بسیار زیاد و نامناسب است و برای جلوگیری از بحران آب و کاهش سفره های آب زیر زمینی باید برنامه ریزی مناسب صورت پذیرد و نقش سازمان های مردم نهاد در این میان انکار ناپذیر است.

دکتر شجاعی در پایان به نقش تأثیرگذار مردم در احیا و مصرف آب اشاره کرد و گفت: از تمام رسانه ها نیز می خواهیم در راستای مصرف بهینه و الگوی مناسب مصرف آب ما را همراهی نمایند.

شایان ذکر است در این جلسه نمایندگان قوه قضاییه، نیروی انتظامی، تعاونی بخش کشاورزی، نخبگان کشاورزی و... به بیان دیدگاه ها و نظرات خود درباره نحوه مصرف و حفاظت از منابع آب پرداختند. 
ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد