تاريخ: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۳ خرداد ساعت ۱۱:۳۶ بازدید: 366      نظرات: 0      کد مطلب: 8619
در آیینی باشکوه؛

بزرگترین اِلمان دف جهان در پاوه رونمایی می‌شودبە گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژە بە نقل از پاوە پرس، مسئول خانه دف هورامان از رونمایی  بزرگترین اِلمان دف جهان باحضور پرشور دف نوازان هورامان طی آیینی باشکوه در پاوه خبرداد.

شعیب بهرامی در گفتگو با خبرنگار پاوە پرس، با اعلام این خبر افزود: با اهتمام و پیگیری چند ماهه خانه دف هورامان و همکاری شورا و شهرداری پاوه بزرگترین المان دف جهان که با دستان توانمند استاد حیدر محمدی (سنندجی) ساخته شده در میدان سه‌راهی فرهنگیان (میدان دف) رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد و گفت: این مراسم باحضور مسئولین، مشایخ و بزرگان منطقه، دف نوزان هورامان و علاقمندان این ساز عرفانی روز پنج شنبه ۲۴ خرداد ماه جاری راس ساعت ۱۸ به مناسبت عید سعید فطر در محل سه راهی فرهنگیان پاوه برگزار می گردد.

بهرامی با بیان اینکه “هورامان” خواستگاه و “مهد دف در جهان” است، اظهار کرد: در میان مردم کردستان «دف» و موسیقی عرفانی جایگاهی به بلندی آسمان دارد و این ساز با تاریخچه‌ای کهن، ریشه ناگسستنی و دیرینه در مراسمات دینی، مذهبی و عرفانی در «مساجد، تکایا و خانقاه‌ها»ی هورامان داشته و شاعران بزرگی همچون مولوی کورد در وصف این ساز و جایگاه آن اشعاری سروده اند.

مسئول خانه دف هورامان به تلاش های انجام شده برای رونمایی از این المان پرداخت و گفت: ما با تهیه این المان در نظر داریم تا بار دیگر بتوانیم غنای موسیقی هورامان را به جهانیان به خصوص علاقمندان به موسیقی معرفی کنیم و در این راستا لازم می دانم از همکاری اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار پاوه، فرماندار شهرستان و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و تمامی کسانی که همکاری لازم را در این مهم داشته اند کمال تشکر را داشته باشم.

شعیب بهرامی در خاتمه از دف نوزان منطقه اورامانات، عموم شهروندان و علاقمندان به ساز دف دعوت کرد که در این مراسم حضوری پررنگ و پرشور داشته باشند تا ضمن برگزاری مراسمی در شان هورامان، برگ زرینی دیگر در عرصه موسیقی و حفظ فرهنگ، آیین ها و ارزش های این دیار رقم بخورد.

 برچسب ها: پاوە, دف, هاژە

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد