تاريخ: ۱۳۹۸ دوشنبه ۳ تير ساعت ۱۸:۱۰ بازدید: 633      نظرات: 0      کد مطلب: 11227

ادارات استعلام بگیرند، حفاری در حوالی ابنیه های تاریخی ممنوع


به گزارش پایگاه خبری هاژه، سرهنگ محمدی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی روز دوشنبه 3 تیرماه، در جمع خبرنگاران هر گونه حفاری توسط افراد در آثار ثبتی و غیرثبتی میراث فرهنگی به قصد کشف اشیاء تاریخی را جرم قلمداد کرد.

 فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به وظیفه یگان حفاظت اشاره و گفت: وظیفه اصلی یگان، پیشگیری از وقوع جرم است. برای همین تشدید بیشتری نسبت به مراقبت و حفاظت از ابنیه میراث فرهنگی صورت می گیرد.

سرهنگ محمدی در مورد تعداد آثار ملی ثبت شده تاریخی و فرهنگی در سطح کشوری، استانی و شهرستانی اظهار داشت: در سطح کشور 32 هزار اثر، در سطح استان آذربایجان غربی 1 هزار و 600 اثر و در سطح شهرستان مهاباد 92 اثر ثبت شده وجود دارد.

وی با انتقاد از ادارات و ارگانهایی که اقدام به حفاری در مسیرهای تاریخی و فرهنگی جهت تسهیل امور خدماتی و رفاهی خود می کنند، افزود: قبل از هر گونه حفر در محور مکانهای میراث فرهنگی، باید از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استعلام صورت گیرد تا مشکلی در خصوص آسیب رساندن به آن مکانها بوجود نیاید.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به تعداد موزه های سطح استان اشاره و اظهار داشت: در سطح استان 12 موزه وجود دارد که همه آنان به آخرین سیستم حفاظتی مجهز شده اند.

سرهنگ محمدی در مورد تعداد آثار ثبت شده استان در سطح جهانی گفت: در حوزه میراث فرهنگی دو اثر قره کلیسای چالدران با قدمتی 2 هزار ساله و تخت سلیمان تکاب در فهرست آثار ثبت شده جهانی قرار دارند.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در مورد تعداد یگان های حفاظت در سطح استان گفت: در هر 17 شهرستان استان، یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وجود دارد و شهروندان می توانند با تلفن گویای 09662 تماس بگیرند و اتفاقات رخ داده در مکان های تاریخی و فرهنگی را گزارش کنند.

 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد