تاريخ: ۱۳۹۸ جمعه ۱۷ آبان ساعت ۲۰:۱۵ بازدید: 734      نظرات: 0      کد مطلب: 12884

«مده آ» در مهاباد به‌ اجرا در آمد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هاژه، نمایش «مده آ» نوشته عزیز نعمتی و کارگردانی شبنم یوسفی روز جمعه ۱۷ آبان ماه به زبان کوردی در مهاباد به صحنه رفت.
مده آ اثر نویسنده‌ی کلاسیکِ هم عصرِ سوفوکل و آشیل، اوریپید است که در بستر اجتماعیِ ساختار شکنی شکل می‌گیرد. پرداختن به مسئله‌ی زنان در بن مایه‌ی داستانی که وامدار اسطوره است و در بطن خود، اسطوره را نقض می‌کند (چون سعی دارد در مقابل ظلم خدایان که ماهیتی فراطبیعی و خرافی گونه دارند قد علم کند و فضایی برای دیالوگ بیافریند. دیالوگی که برآمده از فضای دیکتاتور و بی عدالتی است که یونان زمان اوریپید را تحت تأثیر قرار داده است.)، استفاده از شخصیت‌های فرودست جامعه مثل بردگان و پرستاران و ندیمه‌ها که در قالب تمهید همسرایان، مجالی برای بیان می‌یابند و تصویر کردن طبقات اجتماعی بسیار نزدیک به واقعیت و توصیف شخصیت‌ها و بررسی آنها به شکل واقعی با تمام ضعف‌ها و قدرت‌هایشان و نگارش جسورانه و بی پرده‌ی مسائل سیاسی- اجتماعی و جنسی، از جمله اقدامات ساختارشکنانه‌ی اوریپید است که او را در قالب نویسنده‌ی روشنفکری که در قالب‌های زمانه‌اش نمی‌گنجد تثبیت می‌کند. این اثر به تازگی با نگاهی دیگر از زاویه دید و قلم استاد عزیز نعمتی شاعر و نویسنده‌ی کورد زبان به اقتباس درآمده است.
بازیگران این اثر عبارتند از: شبنم یوسفی، مجید درویش نژاد، مهدی تقوی، مهنام پیروزاده، الهه بابایی، سما پورعباس، نازنین نعمتی
موسیقی: پرهام کیان مهر، فرید یوسفی، نسیم شاکرارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد