تاريخ: ۱۳۹۸ شنبه ۲۳ آذر ساعت ۹:۴۸ بازدید: 590      نظرات: 0      کد مطلب: 14020

جشنواره تئاتر کوردی سقز با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد


به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی هاژه، شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز با معرفی برگزیدگان در بخشهای بازیگری زن و مرد، کارگردانی، طراحی صحنه و نمایش نویسی و در ۲ بخش ویژه و مسابقه به کار خود پایان داد.
مراسم شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کردی سقز شامگاه جمعه با حضور مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان استانی و شهرستانی و هنرمندان به تئاتر در تالار میلاد سقز برگزار شد.
شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار کرد: تعداد دوره‌های برگزاری این جشنواره نشان از تاریخ پر اهمیت و تأثیر رویدادی پر ارش است.
وی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این مراسم افزود: بارها به پایین بودن بودجه تئاتر در مقایسه با سینما اعتراض کردیم، با وجود پتانسیل و ظرفیت گروههای فعال هنرهای نمایشی با برگزاری 82 جشنواره تئاتری و 18 هزار هرمند فعال، اعتبار پایین تخصیص یافته مشکلات زیادی را برای تئاتر ایجاد کرده است.
کرمی تصریح کرد: رفتن به سمت تجاری شدن تئاتر به ماهیت اندیشه محوری آن لطمه خواهد زد، لذا خواستار افزایش اعتبارات در این زمینه هستیم.
در این جشنواره پیمان باباییان از مهاباد برای نمایش ئه‌فسانه به‌ببر، وزان ترجای برای نمایش راپورتیک بو ئاکادمیا از ترکیه،  و شمال عبه‌ره‌ش برای نمایش باوک از سلیمانیه اقلیم کوردستان جایزه ویژه بازیگری مرد را کسب کردند.
جایزه بهترین نورپردازی به سامان ارمی از مهاباد برای نمایش چناره‌کان از سقز، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره در بخش طراحی صحنه به سامان مهران و حسن میرزایی برای نمایش گراداف از بانه و مقام دوم طراحی صحنه نیز  به مهدی کریمی برای نمایش چناره کان از سقز تعلق گرفت.
جایزه بهترین بازیگر زن، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به نیشتمان رسول زاده برای نمایش ئه‌رکی نیشتمانی داهولیک از سنندج تعلق گرفت و مقام دوم مشترک نیز به  راضیه حاجی پور برای نمایش قاموسی میرویان از ارومیه و شایسته فرمانی برای نمایش سو انه از بیجار اهدا شد. همچنین در این بخش جایزه سوم مشترک به فوضیه پهلوانی برای نمایش چاوه‌روان از سقز و روژانو ارجمند برای نمایش چناره کان از سقز تعلق گرفت.
در بخش بهترین بازیگر مرد جشنواره، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به حجت اسداللهی برای نمایش سورانه از بیجار رسید و مقام دوم این بخش شامل جایزه نقدی و لوح جشنواره به اسماعیل پاشایی برای نمایش چناره کان از سقز  و مقام سوم نیز به صورت مشترک به زاهد زندی برای نمایش جن و جنوکه از کرمانشاه و سعید پاکزاد برای نمایش سه‌ر پیل از سنندج اهدا شد.
در بخش بهترین کارگردانی، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره و به غلامرضا همتیان برای نمایش سورانه از بیجار تعلق گرفت و امید مصطفایی برای نمایش چناره کان توانست رتبه دوم را کسب کند و رتبه سوم مشترک هم به حسن میرزایی، سامان مهران برای نمایش گراداف از بانه، فرزاد حسن‌میرزایی و حامد اسماعیل وند رسید.
در بخش بهترین نمایش نامه‌نویسی، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره به شادی امینی برای نمایش قامووسی مووریان از ارومیه رسید و مقام دوم به غلامرضا همتیان برای نمایش سورانه از بیجار و مقام سوم نیز به صورت مشترک به جمیل مخافری برای نمایش ئه‌رکی نیشتمانی داهولیک از سنندج و کیانوشی محمدی برای نمایش چناره کان از سقز اهدا شد.
جایزه کارگردانی بخش  به صدیق عزیز برای نمایش باوک از سلیمانیه اقلیم کردستان تعلق گرفت و دیپلم افتخار و تندیس جشنواره در بخش بازیگری زن نیز به خه‌رمان خاتوون برای نمایش باوک از سلیمانیه اقلیم کردستان رسید.
جایزه طراحی بروشور بخش ویژه به شاهین علوی برای نمایش قابووسی میروویان از ارومیه تعلق گرفت و جایزه  موسیقی برتر نیز به شهرام علیمحمدی برای نمایش سه‌ر پیل از سنندج اهدا شد.
شانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کوردی سقز روز ۱۹ آذر با نمایش حه‌سار آغاز شد و تا روز جمعه ۲۲ همین ماه ادامه داشت. در این جشنواره ۹  گروه داخلی و ۲ گروه خارجی با هم به رقابت پرداختند.ارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد