تاريخ: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۴ دي ساعت ۱۷:۳۲ بازدید: 1739      نظرات: 0      کد مطلب: 14130

عواملی که سبب افزایش طلاق زوجین می شود


به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی هاژه، یک جامعه شناس گفت: فاصله گرفتن از فرهنگ ایرانی اسلامی باعث افزایش آمار طلاق در جامعه می شود.
منصوره ایزدی افزود: فاصله گرفتن از فرهنگ ایرانی - اسلامی  و نفوذ فرهنگ غرب در جامعه باعث افزایش آمار طلاق در جامعه می شود.
وی با اشاره به اینکه بیشتر آسیب های اجتماعی ریشه در خانواده دارد، تصریح کرد: مشکلات اقتصادی ، فقر فرهنگی، بیکاری ،اعتیاد و بحث انحرافات اخلاقی در جامعه ما بیشترین علل طلاق را به خود اختصاص داده اند.
این جامعه شناس با اشاره به اینکه عدم شناخت کافی زوجین نسبت به یکدیگر می تواند پس از ازدواج زمینه ساز طلاق باشد، خاطرنشان کرد: آموزش و مهارت قبل از زندگی مشترک و تکیه به آموزه های دینی می تواند نقش مهمی در تحکیم مبانی خانواده ایجاد کرده و باعث کاهش آمار طلاق در جامعه شود.
 این مدرس دانشگاه  یادآورشد: آشنایی از طریق فضای مجازی، دوستی های خیابانی و ازدواج بدون مشورت و نظر خانواده معمولا به طلاق ختم می شود بنابراین نیاز است مسئولین فرهنگی در جهت ارتقای فرهنگ جامعه برای کاهش آمار طلاق در جامعه  تلاش کنند.
ایزدی با بیان اینکه نمی توان به قطع یقین گفت که کدام یک از ازدواج های سنتی یامدرن بهتر است، گفت: با توجه به آمارها امکان انتخاب اشتباه در هر دو روش ازدواج وجود دارد ولی بی شک آگاهی خانواده ها از روابط دختر و پسر،کمک به آنها و مشاوره قبل ازدواج بهتر از دوستی پنهانی است.
ایزدی با اشاره به اینکه استفاده از اینترنت و ماهواره  در جامعه امروز به معضلی بزرگ تبدیل شده و نهاد خانواده را تهدید می کند، اظهار کرد: ماهواره بنیان خانواده را سست ، طلاق و خیانت را امری عادی جلوه می دهد تا جایی که برخی را برای برپایی جشن طلاق سوق می دهد.
 وی ادامه داد: جوانان و خانواده ها در بحث ازدواج به تفاوت های فرهنگی و اختلافات سطح خانواده ها باید توجه جدی داشته باشند چرا که یکی از مهمترین عوامل که در آینده باعث طلاق می شود همین مورد است.
این جامعه شناس به راهکارهای کاهش آمار طلاق اشاره و تصریح کرد: مشاوره قبل ازدواج، داشتن هم فکری خانوادگی زن و مرد ،داشتن شناخت خانوادگی ،جلوگیری از ازدواج در سن کم ،نداشتن توقع زیاد ،ساده زیستی از راهکارهای کاهش طلاق در جامعه است.
منبع: ایسناارسال به دوستان
ارسال به دوستان
چاپ
نسخه چاپی


نظر کاربران


نظر خود را براي ما ارسال كنيد